Ak venujeme dostatočné množstvo času nášmu telu, spoznávame ho a pracujeme so svojou imunitou, zima nás už neprekvapí. Posilnenie imunity aj bez liekov? Samozrejme.

Ako zlepšiť a ako naštartovať imunitu? Tento článok vám odhalí tieto tajomstvá, ktoré nie sú skryté verejnosti, len sa na ne nepúšťa toľko svetla.

ODŠŤAVOVANIE

Je všeobecne známe, že jedením veľa ovocia a zeleniny posilňujeme svoje telo aj imunitu. Ovocie a zelenina majú nekonečné množstvo vitamínov, ktoré potrebujeme. Na čo vám ale je šťava, keď môžete jablko, či pomaranč zjesť len tak? A prečo odšťaviť a nie si spraviť smoothie?

Tým, že si zeleninu alebo ovocie odšťavíme, prídeme o väčšinu dužiny. Tým pádom nebudeme naše telo “zaťažovať” trávením, ktoré len brzdí vitamínom v momente sa rozletieť do nášho organizmu, krvného obehu. Potrebujeme z tela dostať toxíny a tie sa viažu na vlákninu. Počas trávenia dužiny sa mnoho z vitamínov pri tomto procese stratí, či znehodnotí. Ak ale pijete šťavu, proces sa zrýchli, vaše telo absorbuje viac čerstvejších vitamínov a rýchlejšie, za kratšiu dobu. Možno ste tiež nevedeli, že kým naše črevá strávia ovocie, zaberie to aj 1 hodinu a keď zeleninu, môžu to byť až 3 hodiny. Preto je vhodné dodržiavať časový odstup pri jedení, nechať priestor šťave, aby pracovala a nezaťažiť telo po pár minútach nejakým jedlom.

Jedenie zeleniny a ovocia ako takého je samo o sebe samozrejme už aj tak prospešné, no pitie štiav dokáže byť o niečo viac efektívnejšie. Bavíme sa ale o šťavách z reálneho ovocia a zeleniny, nie o džúsoch, ktoré nájdete v supermarketoch.

odšťavovanie

Potrebujeme si vytvoriť v našom tele prostredie, ktoré nie je vhodné na množenie toxínov. Naše telá sú často prekyslené, máme vysoké ph v krvi, čo je pre baktérie ideálne prostredie. Čím viac štiav zaradíme do svojho jedálnička, tým viac sa naše telo začne čistiť, alkalizovať a v zásaditom prostredí toxíny nemajú kde prežiť.

Treba dbať aj na kombináciu, nemôžeme si mixovať len tak jedno cez druhé a spôsobiť si tým zažívacie problémy. Sladké ovocie, ako napríklad figy, liči, hurmikaki je najvhodnejšie kombinovať so zelerom a hlávkovým šalátom, inak je možné ho kombinovať so zeleninou všeobecne.

Sladké ovocie je vynikajúce aj s mierne kyslým ovocím, ako je papaja, nektarinky, mango, hruška a podobne, ktoré je tiež kombinovateľné so zeleninou. Kyslé ovocie ako kiwi, pomaranč, pomelo, paradajka nekombinujte so sladkým, iba s mierne kyslým a opäť aj so zeleninou. Melóny sa odporúčajú konzumovať samostatne. Tieto kombinácie platia ako pre šťavy, tak aj smoothie.

Ak chcete skúsiť šťavový detox a pár dní byť len na šťavách či smoothies, zaručene neoľutujete výsledok. Vaše telo sa krásne prečistí, nabije energiou. Vhodné na čistenie nášho organizmu je aj pôstenie. Raz týždenne alebo aspoň raz za dva týždne. Ak je pre vás neúnosná predstava byť celý deň bez jedla, začnite aspoň so 16-hodinovým pôstom. Prvé jedlo po pôste si vyberajte obozretne, nemalo by to byť nič ťažké, najlepšie je začať opäť šťavou.

VITAMÍNY NA IMUNITU

Vitamíny sú nevyhnutnou mikroživinou, ktorú náš organizmus potrebuje v malom množstve pre správne fungovanie nášho metabolizmu. Základné živiny sa v organizme nemôžu syntetizovať vôbec alebo v nedostatočnom množstve, a preto sa musia získavať stravou. Sú nevyhnutné pre správnu funkciu orgánov, tkanív, svoj význam majú aj pri reprodukcii a raste.

Tabletky s prírodným zložením vám pomôžu so správnym fungovaním imunitného systému. Je to príjemný doplnok ku zdravej strave. Treba si však kontrolovať zloženie, nie každý vitamínový doplnok je tak obohacujúci, ako nám je prezentované. Overte si nie len etiketu, ale kľudne aj výrobcu a v niekoľkých prípadoch sa budete len čudovať, že od prírodného zloženia dané vitamíny majú celkom ďaleko.

S prehľadom o vitamínoch sa môžete dočítať v nižšie odporúčanom odkaze na článok, v ktorom sa nimi zaoberáme.

JE TO AJ V HLAVE

Snáď už každému je jasné, že čo máme v hlave sa nám premietne do reality. Aj skrz naše telo, keď ide o zdravie. Naša duševná, mentálna stránka je s naším telom úzko prepojená. Priveľa stresu, náhlenia, negatívnych myšlienok niekedy fyzicky naozaj nedokážeme uniesť a vtedy nám telo dá signál, že je čas na odpočinok a my nemáme na výber, iba spomaliť. Ako sa ale udržať v balance so samým sebou?

Počas dňa na seba zabúdame, nevenujeme si žiadnu pozornosť. Byť chvíľu sami so sebou neznamená iba mať čas na čítanie kníh, či mať voľnú chvíľu na sledovanie televízie a internetu. Ako môže ísť človek von do sveta plnohodnotne, keď častokrát ani nezvládne byť pár minút sám so sebou o samote?

Nájdite si čas, keď budete naozaj sami so sebou. Sadnite si alebo ľahnite a začnite sa sústrediť na svoje telo, pomaly ho uvoľňujte kúsok po kúsku. Odblokujte si zaseknutú energiu, napätie vo vašom chrbte, hlave, či chodidlách.

Častokrát prehliadame niečo, čo je tak blízko, ako napríklad naše telo. Alebo nevnímame niečo, čo je tak zrejmé, ako dýchanie. Takzvaným hlbokým dýchaním si viete posilniť nielen imunitu.

Sústreďujte sa pri tom, akoby vám nádych mal vychádzať až z brucha, veľmi pomaly a koncentrovane vdychujte nosom. Nádych aj výdych by mali trvať približne 5 sekúnd.

Trénovaní jogíni sa za minútu nadýchnu zhruba osemkrát a to nielen počas cvičenia, ale aj počas celého dňa. Toto cvičenie vás krásne uvoľní aj po mentálnej stránke, ani si nestihnete uvedomiť kedy. Okrem toho, že znižuje stres, ďalšími vedľajšími pozitívnymi účinkami sú lepší spánok, zníženie stresu aj krvného tlaku. Tieto všetky aspekty ovplyvňujú naše zdravie.

Rovnako ak sa ocitnete v stresovej situácii a automaticky sa vám zrýchli dych, spomeňte si na toto cvičenie, je vhodné ho vykonať kdekoľvek.

pozitívne myslenie

Na udržanie si mentálneho a fyzického zdravia sú dôležité pozitívne myšlienky aj v ťažkých chvíľach. Neznamená to, že si máte nasadiť ružové okuliare a ignorovať realitu. No čokoľvek, čo sa vám prihodí sa dá vidieť aj s odvrátenej strany. Snažme sa udržať si odstup, istý nadhľad, prebuďme v sebe nedotknuteľnosť pri prostých problémov, ktoré sa nás niekedy snažia až priam zjesť. Nezadržujte v sebe negativitu, predstavte si, ako cez vás len prejde, ako vlna cez pomyseľne priehľadné steny vášho tela.

Reagujte na situácie s porozumením, nie s nesúhlasným útokom. Nie nadarmo sa vraví, že zlo plodí len väčšie zlo a z tohto kruhu nikde nie je cesta von. Ak vás niečo vyvedie z rovnováhy, je dobré sa zastaviť a snažiť sa prejsť do jadra situácie, ktorá nastala. Opýtať sa samého seba, naozaj je to celé chyba druhej osoby? Som si istý, že som nemohol v tej situácii reagovať inak a nepodieľať sa tak na jej negatívnosti? Častokrát sa dostanete k záveru, že nie je stopercentná, jednoznačná odpoveď na to, kto to spôsobil. Vinní môžu byť všetci, aj okolnosti okolo vás a po tomto uvedomení, že vlastne už nemáte bod, osobu, na ktorú smerovať svoj hnev, vaše negatívne pocity sa začnú rozplývať.

OTUŽOVANIE

Nemusíte si pod tým hneď predstaviť, že sa každé ráno hodíte do ľadového jazera. Mnoho ľudí má pred otužovaním rešpekt, až strach. Netreba začínať s extrémami a hneď na začiatku sa odradiť. Klasika je začať postupne ochladzovať vodu počas toho, ako sa sprchujeme. Ráno je to zaručene dokonalý budíček.

otužovanie

Tip
Viac o otužovaní sa dozviete v článku Ako začať s otužovaním? TIPY pre začiatočníkov.

JOGA

Ak nie ste nadšencom športu alebo posilňovania, nevešajte hlavu. Možno by ste to nepovedali, ale aj vďaka joge, či strečingu sa vám môže podariť vyhnúť sa chorobe. Ako môže potvrdiť veľa dlhoročných jogínov, prax ásany poskytuje jemný a prirodzený prostriedok na každodennú podporu imunitného systému – bez ohľadu na to, aký hektický môže byť váš deň. Joga pomáha znižovať stresové hormóny, ktoré narúšajú imunitný systém, a zároveň upravuje pľúca a dýchacie cesty, stimuluje lymfatický systém k vylučovaniu toxínov z tela a privádza okysličenú krv do rôznych orgánov, aby sa zabezpečila ich optimálna funkcia. Joga sa nepodobá na iné formy cvičenia, ktoré sa zameriavajú iba na určité časti tela.

Aj obyčajnými cvikmi na krk si dokážete pomôcť. Je veľmi dôležité rozhýbať lymfu, rozprúdiť telo, aby sa na určitých miestach nezoskupovali toxíny a nevznikali zápaly. Svoj krk často zanedbávame, prehliadame ho. No počas dňa ho namáhame až až, aj keď si to nemusíme vôbec uvedomovať. Naša hlava je pomerne ťažká, dala by a prirovnať ku bowlingovej guli. A v dnešnej dobe ľudia majú problém s hrbenim kvôli našim telefónom, či nesprávnemu držaniu tela, keď trávime čas pri počítači a náš krk tým trpí.

Skúste si ho raz denne pekne ponaťahovať zo strany na stranu, plecia ťahať nadol, hlavu nahor, pomôžte si aj rukami pri záklonoch a tlačte bradu ku hrudníku. Nakoniec si spravte malú masáž zozadu tesne pod zátylkom a hrtanovú masáž. Priložte palec na jednu stranu hrtana, pokrčené prsty na druhú a ťahajte smerom zhora nadol. Pomôžete tak predchádzať usadzovaniu hlienov.

joga

Jednoduché joga pozície vám zaručene uľavia, keď máte pocit, že na vás pomaly niečo “lezie”. Napríklad taká pozícia ťavy, poloha kravská tvár alebo inak povedané gomukhasana a asi najobľúbenejšia poloha každého a to poloha dieťaťa s rukami natiahnutými vpred. Potom zľahka prejdete do polohy kobry a natiahnete si hrudník.

Vo všeobecnosti pózy, ktoré jemne stláčajú, krútia alebo predlžujú bruško, môžu pomôcť mnohým tráviacim ochoreniam. Prečo spomíname trávenie? Tradícia jogy naznačuje, že prechladnutie a chrípka sú výsledkom zlého trávenia alebo energetickej nerovnováhy pochádzajúcej z tráviaceho traktu, ktorá vedie k hromadeniu hlienu, ktoré sa presúvajú do pľúc. Nesprávne trávenie spôsobuje hromadenie toxínov, ktoré sa zase prejavujú ako choroby kdekoľvek v tele.

Počas zimných mesiacov v roku sa stávame častými obeťami nádchy, zápalov, chrípiek, horúčok, posmrkávania. Kupujeme množstvá antibiotík a liekov, ktoré často nezaberajú, tak si kupujeme viac a silnejších, čím pretvárame naše telo na chemickú schránku, neskôr takmer neschopnú reagovať napríklad na prírodné spôsoby liečby.

Lieky veľakrát potlačia príznak, nie chorobu, ktorá môže byť usídlená niekde úplne inde, než sa nám príznaky objavia. Telo je jeden komplex, ktorý je spojený. Ak máme bolesti hlavy a sústredíme sa iba na vyliečenie našej hlavy, užívame na ňu lieky, no skutočný problém môže byť skrytý napríklad v chrbtici. Lieky sa nezaoberajú liečením našej choroby, iba symptómov a tým telu len priťažujeme. Má väčšiu prácu nás z toho dostať.

Nikto z nás to nemá rád. Nie je to však vina zimy, že naša imunita je v oslabení. Ak sa opýtate tucet chorých ľudí na ich zvyky, pravdepodobne nájdete akýsi opakujúci sa vzorec. Málo pohybu, stres, nekvalitná strava. Toto sú hlavné príčiny našich chorôb, nie zdanlivá neschopnosť adaptovať sa na zimu. Pravdepodobne predtým, ako dostali chrípku pracovali dlhé hodiny, málo spali, zaručenou odpoveďou možno bude – čo je veľmi pravdepodobne prvý a hlavný spúšťač choroby – že na seba príliš vyvíjali tlak a tlačili sa do situácií, ktoré boli nad ich možnosti čo sa znesiteľnosti týka.

Redakcia Sevens
Redakcia Sevens

Redakcia Sevens.sk je tvorená viacerými ľuďmi, ktorých záujmy sú zdravie, šport, nové technológie, domácnosť atď. Každý článok, ktorý na tomto webe nájdete je napísaný podľa dôveryhodných a autoritatívnych zdrojov prípadne vlastných alebo užívateľských skúseností. Pre viac informácii prejdite na stránku O nás.