Mnoho ľudí pozná kolagén pre jeho využitie pri podpore zdravia a vitality pokožky. Môže však pomôcť aj pri podpore ďalších oblastí zdravia, ako sú zdravie kostí, kĺbov, ale aj srdca.

Poznáme kolagén v prášku, kolagén v tabletkách, no nikde sa veľmi nezmieňuje, kde ho nájsť prirodzene sa vyskytujúci v jedle. Priamo od matky zeme, nie z chladného stola v laboratóriách. Aké sú účinky kolagénu? Sú naozaj bezpečné a je jeho dopĺňanie nutné?

Čo je kolagén

Kolagén je tvrdý, nerozpustný a vláknitý proteín, ktorý tvorí jednu tretinu proteínu v ľudskom tele. Kolagény v ľudskom tele sú silné a pružné.

Vo väčšine kolagénov sú molekuly spojené dohromady a vytvárajú dlhé, tenké fibrily. Fungujú ako nosné konštrukcie a navzájom ukotvujú bunky. Dodávajú pokožke pevnosť a pružnosť. Existuje viac ako 16 rôznych druhov kolagénu, ktoré majú rozdielne štruktúry a funkcie.

Kolagén je vylučovaný rôznymi bunkami, ale hlavne bunkami spojivového tkaniva. Nachádza sa v extracelulárnej matrici. Jedná sa o zložitú sieť makromolekúl, ktorá určuje fyzikálne vlastnosti telesných tkanív. Makromolekula je molekula obsahujúca veľké množstvo atómov.

Čo spôsobuje

V strednej vrstve pokožky kolagén pomáha vytvárať vláknitú sieť buniek nazývaných fibroblasty, na ktorých môžu rásť nové bunky. Hrá tiež úlohu pri náhrade a obnove odumretých buniek pokožky.

Niektoré kolagény pôsobia ako ochranné obaly pre jemné orgány v tele, napríklad obličky. S vekom telo produkuje menej kolagénu. Štrukturálna integrita pokožky klesá. Tvoria sa vrásky a chrupavka kĺbov slabne.

Malá štúdia s 53 mužmi odhalila pozitívne účinky užívania kolagénových doplnkov pri cvičení. Účastníci užívali 15 gramov kolagénu alebo placebo tabletky denne.

Účastníci sa venovali pravidelnému cvičeniu počas 12 týždňov. Na konci tohto obdobia tí, ktorí užívali kolagénové doplnky, preukázali nárast svalovej hmoty a sily, ktorý bol výraznejší ako u tých, ktorí užívali placebo tabletku.

Vedci predpokladajú, že kolagén pomáha stimulovať produkciu proteínov zodpovedných za rast svalov. Aj keď je táto štúdia sľubná, je potrebný ďalší výskum, aby sa mohli úplne určiť pozitívne účinky, ktoré môže mať kolagén na rast svalov.

Tip
Užívanie doplnkov výživy s obsahom kolagénu môže tiež pomôcť podporiť zdravý kardiovaskulárny systém. V obchodoch môžete natrafiť na niekoľko foriem, a to kolagén v prášku, kolagén v tabletkách, v tekutej forme alebo je súčasťou zloženia rôznych krémov. Ak vás zaujíma, ktorý kolagén je najlepší, tak v tomto článku o najlepšom kolagéne nájdete niekoľko tipov.

V malej štúdii s 30 účastníkmi polovica užívala 16 gramov kolagén tripeptidu počas 6 mesiacov. Táto skupina zaznamenala významné zníženie stuhnutosti tepien a zníženie ich hladín lipoproteínov s nízkou hustotou alebo inak povedané, zlého cholesterolu.

Zníženie tuhosti tepien môže pomôcť podporiť zdravie srdca. Je však potrebný ďalší výskum na preukázanie účinkov kolagénu na podporu zdravia srdca.

Kolagén a jeho účinky

Väčšina kolagénových doplnkov prechádza procesom hydrolyzácie. To znamená, že výrobca rozložil kolagén v doplnkoch na peptidy, čo telu uľahčuje vstrebávanie a použitie.

Kolagén je vstrebateľný. To znamená, že sa môže štiepiť, konvertovať a absorbovať späť do tela. Môže sa tiež formovať do zhutnenej pevnej látky alebo gélov.

Kolagénové doplnky sú dostupné vo forme tabliet, kapsúl a práškov. To, či sú kolagénové doplnky účinné, alebo nie, závisí od toho, na čo človek kolagén používa a ako. Existuje niekoľko potenciálnych zdravotných výhod, ktoré kolagénové doplnky ponúkajú. Vedci však úplne neštudovali všetky údajné výhody.

Jeho rozmanitá škála funkcií a skutočnosť, že sa prirodzene vyskytuje ako v ľudskom tele tak aj v prírode, ho robia klinicky všestranným a vhodným na rôzne lekárske účely.

Kolagén na lekárske použitie môže pochádzať z ľudí, kráv, ošípaných alebo oviec.

Tip
Imunita je veľmi dôležitá pre zdravie ľudského organizmu. V článku Ako naštartovať imunitu? Inšpirujte sa týmito 5 tipmi sa dozviete o piatich tipoch, ktoré vám môžu dopomôcť k odolnejšej imunite.

Výplne pokožky

Injekcie kolagénu môžu vylepšiť kontúry pokožky a vyplniť priehlbiny.

Výplne, ktoré obsahujú kolagén, sa dajú kozmeticky použiť na odstránenie čiar a vrások z tváre. Môže tiež vylepšiť jazvy, pokiaľ nemajú ostré hrany.

Obväz na rany

Kolagén môže pomôcť pri hojení rán priťahovaním nových kožných buniek do miesta poranenia. Podporuje hojenie a poskytuje platformu pre nový rast tkaniva.

Kolagénové obväzy môžu pomôcť napríklad pri liečbe popálenín druhého stupňa, chronických rán, ktoré nereagujú na iné liečby, hnijúcich rán. Kolagénové obväzy sa neodporúčajú na popáleniny tretieho stupňa alebo pre pacientov, ktorí môžu byť citliví na výrobky pochádzajúce z kráv.

Riadená regenerácia tkanív

Membrány na báze kolagénu sa používajú pri parodontálnej a implantátovej terapii na podporu rastu špecifických typov buniek.

Pri ústnej chirurgii môžu kolagénové bariéry zabrániť migrácii rýchlo rastúcich buniek okolo ďasna do rany v zube. Tým sa zachová priestor, kde majú zubné bunky možnosť regenerácie. Membrány na báze kolagénu môžu v týchto prípadoch napomáhať hojeniu a sú resorbovateľné.

Liečba artrózy

Kolagénové doplnky alebo formulácie môžu pomôcť pri liečbe artrózy. Doplnky obsahujúce kolagén pomáha znižovať bolestivé príznaky a zlepšovať funkciu kĺbov u ľudí s osteoartrózou.

bolesť kolena

Keď sa doplnok absorbuje, kolagén sa hromadí v chrupke a to pomôže znovu vybudovať extracelulárnu matricu.

Revitalizácia pokožky

Mnoho výrobkov obsahujúcich kolagén, vrátane krémov a práškov revitalizuje pokožku zvýšením hladiny kolagénu v tele. Je ale fakt, že pár odborníkov s tým nesúhlasí. Je to pre nich nepravdepodobné, pretože molekuly kolagénu sú príliš veľké na to, aby sa absorbovali cez pokožku.

Prínos pravdepodobne spočíva v zvlhčovacích účinkoch týchto výrobkov a teda nezvyšujú priamo kolagén.

Takéto liečby tiež nie sú klasifikované ako lieky, takže akékoľvek tvrdenia týkajúce sa ich účinnosti nemusia byť vedecky dokázané. Pri používaní týchto výrobkov sa vyžaduje opatrnosť.

Ako chrániť náš prirodzený kolagén

Niektoré faktory môžu znižovať hladinu kolagénu v tele. Ak sa im vyhnete, pokožka by mohla byť zdravá dlhšie.

Veľká spotreba cukru zvyšuje rýchlosť glykácie, čo je proces, pri ktorom sa krvné cukry viažu na bielkoviny a vytvárajú nové molekuly nazývané konečné produkty pokročilej glykácie.

Fajčenie. Mnoho chemických látok prítomných v tabakovom dyme poškodzuje kolagén aj elastín v pokožke. Nikotín tiež zužuje krvné cievy vo vonkajších vrstvách kože. To zhoršuje zdravie pokožky znižovaním prísunu výživných látok a kyslíka do pokožky.

fajčenie

Slnečné svetlo. Ultrafialové lúče na slnečnom svetle spôsobujú rýchlejšie rozkladanie kolagénu, poškodenie kolagénových vlákien a hromadenie abnormálneho elastínu.

UV žiarenie na slnečnom svetle poškodzuje kolagén a pokožka sa nesprávne obnovuje a vytvára vrásky.

Riziká užívania

Užívanie doplnkov kolagénu podľa pokynov zdravotníckeho pracovníka je všeobecne bezpečné. Osoba by mala vždy hovoriť so svojím lekárom pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov alebo pred zvýšením užívania akýchkoľvek existujúcich doplnkov.

Vedľajšie účinky kolagénových doplnkov sú všeobecne mierne a môžu, ale nemusia zahŕňať hnačku, vyrážky, všeobecne pocit ťažkosti v žalúdku. Inak by užívanie doplnkov kolagénu u väčšiny dospelých osôb nemalo predstavovať žiadne významné zdravotné riziká.

Sú vhodné pre vegánov a vegetariánov? Väčšina doplnkov kolagénu nie je vhodná pre vegánov ani vegetariánov. Výrobcovia ich zvyknú vyrábať z kostí a bielkovín zvierat.

Ako získať kolagén prirodzene?

Nemusíte ho hľadať iba v pilulkách či injekciách. Potraviny ako kostný vývar obsahujú biologicky dostupnú formu kolagénu, ktorú vaše telo môže ihneď použiť, takže je pravdepodobne lepšia ako doplnky. V jednej z recenzií sú ovocie a zelenina najbezpečnejším a najzdravším prístupom k zlepšeniu zdravia pokožky.

Nasledovné jedlo vám prirodzene dokáže doplniť kolagén:

  • vývar z kostí
  • ryby a mäkkýše
  • bielka vajíčok
  • citrusy
  • bobule
  • cesnak
  • fazule
  • paradajky
  • kešu oriešky.

Vždy ide aj o kvalitu potravín a správnu vyváženosť, na to pamätajte.

Druhy kolagénu

Existuje veľa druhov kolagénu, ale naše telo sa skladá hlavne z typu 1, 2 a 3. Pozrime sa na tie najdôležitejšie, ktoré môžu naše telo zaujímať.

Až 90% kolagénu vášho tela sa skladá z kolagénu typu I. Kolagénové vlákna typu I sa nachádzajú v koži a kostiach, stenách krvných ciev, ako aj v spojivovom tkanive a chrupke

Kolagén typu I je najpozoruhodnejší pre svoje vlastnosti proti starnutiu. Medzi rôznymi typmi kolagénu tento vláknitý proteín najlepšie minimalizuje vrásky a zlepšuje zdravie a hydratáciu pokožky.

Kolagén typu II, ktorý sa nachádza v elastickejšej chrupke ako typ I. Je známy tým, že podporuje zdravie kĺbov. Ak vám až tak nezáleží na starostlivosti o pleť alebo na celulitíde, vyskúšajte tento kolagén. Tento typ kolagénu je známy tým, že lieči bolesti kĺbov celkom efektívne.

Ukázalo sa, že zo všetkých doplnkov kolagénu druh prežije intaktný tráviaci systém pravdepodobnejšie ako iné druhy kolagénu užívané perorálne.

Kolagén typu III poskytuje a zlepšuje štruktúru svalov, ako aj orgánov a krvných ciev. Skladá sa z mesykovitých vlákien, táto forma kolagénu je druhou najrozšírenejšou po type I.

Typ III je hojný v črevách. Niektorí sa domnievajú, že kolagén typu III napomáha zdraviu čriev. Je známe, že tento typ kolagénu uľahčuje syntézu krvných doštičiek, a preto je nevyhnutný pre proces zrážania krvi.

Pomocou kolagénu typu III môžete efektívnejšie pracovať na budovaní svalovej hmoty alebo konečne s dôverou začať plán na chudnutie.

Kolagén typu IV existuje prirodzene ako stavebné bloky v rôznych vrstvách kože. Tieto vrstvy kože často obklopujú naše svaly, orgány a tukové bunky. Kolagén typu IV tvorí bazálnu vrstvu, ktorá slúži ako horná polovica bazálnej membrány. Bazálna membrána je miestom, kde sa vonkajšie vrstvy kože stretávajú s vnútornými vrstvami ľudského tela.

Tento typ kolagénu sa tiež považuje za dôležitý pre hojenie rán a formovanie embrya.

Kolagén typu V je vláknový kolagén, ktorý sa nachádza v niektorých vrstvách pokožky, vlasov a najdôležitejšie v tkanive placenty. Pretože placenta je nevyhnutná pre dodávanie rastúcich embryí živinami a kyslíkom, kolagén typu V sa považuje za rozhodujúci proteín pre vývoj novorodencov.

Kolagén typu V sa nachádza aj v očnej rohovke. Nedostatok typu V je spojený so zníženou priehľadnosťou rohovky, čo môže mať vplyv na videnie a celkové zdravie očí.

Okrem toho je autoimunita proti kolagénu typu V hlavnou zložkou úspechu alebo zlyhania pľúcnych transplantácií.

Záver

Vytvorili ste si už o kolagéne vlastný názor? Možno ste ani zďaleka netušili, aké sú jeho využitia obšírne. To, či sa ho rozhodnete dopĺňať alebo nie a akým spôsobom, je čisto na vás. Vždy je ale najbezpečnejšie hľadať odpovede v potravinách, kde sa prirodzene vyskytuje a to platí nielen pre kolagén. Skúste zmeniť najskôr svoj jedálniček, ten zvykne byť väčšinou kameňom úrazu, keď je naše telo v disharmónii.

Rovnako ako jestvujú rôznorodé cviky na naše telo, sú aj na našu tvár. Posilnením tváre jej týmto spôsobom tiež viete dodať prirodzenú pružnosť a udržať jej vzhľad mladší.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325344#_noHeaderPrefixedContent

https://www.yourtango.com/2019321474/six-weird-harmful-collagen-side-effects-you-need-know-about

https://www.humann.com/nutrition/different-types-of-collagen/#section3

https://www.healthline.com/nutrition/collagen#bottom-line

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/collagen-food-boost

Redakcia Sevens
Redakcia Sevens

Redakcia Sevens.sk je tvorená viacerými ľuďmi, ktorých záujmy sú zdravie, šport, nové technológie, domácnosť atď. Každý článok, ktorý na tomto webe nájdete je napísaný podľa dôveryhodných a autoritatívnych zdrojov prípadne vlastných alebo užívateľských skúseností. Pre viac informácii prejdite na stránku O nás.