Poznáte ten pocit, keď prejdete okolo knihy a ona na vás zavolá? Vezmete si ju, preštudujete obsah a… v tom sa to stane, zaľúbite sa do nej. Bežíte hneď domov, zavriete sa do ticha a hltáte každé jedno slovo a niekde v mysli máte prosbu, aby sa ten príbeh nikdy neskončil. On sa ale skončí a rýchlo.
Vtedy sa vrátite na miesto, kde je milión príbehov a čakáte, kedy opäť na vás nejaký zavolá a lapí vás svojimi slovami. Najlepšie knihy na seba nenechajú dlho čakať, sú vždy po ruke. Len tú ruku treba nasmerovať a čakať, čo sa bude diať. Ak je niekto vášnivý čitateľ, určite nepohrdne žiadnym zo žánrov, ale sú aj takí, čo sa radšej držia toho svojho a do zbierky na poličke v knižnici nemiešajú zbytočne čosi iné.

Najlepšie detektívne knihy

Detektívky, horory, trilery dnes vládnu svetu. Dovolím si tvrdiť, že medzi najlepšie detektívne knihy nepatria len tie severské, aj keď po nich siaha stále viac a viac ľudí. Na slovenskom trhu nájdeme veľa kvalitnej literatúry aj tohto žánru. Dnes už nie je ťažké pohľadať detektívku šitú na mieru. Presnejšie povedané, šitú na mieru nášho strachu.

 

Dominik Dán – Klbko zmijí

Ďalšia skvelá kniha z pera slovenského autora a kráľa detektívok. Začiatok príbehu nás stiahne do dvoch vrážd, ktoré navzájom ale nesúvisia. Vražda prokurátora v jeho vlastnej posteli a vražda kandidáta na starostu o dva dni neskôr. Na tom by ale nebolo nič zložité, veď pre vyšetrovateľa Richarda Krauza nie je žiadny prípad ťažký, no na každý jeho krok dohliadajú vyšší funkcionári, snažiaci sa mariť všetky stopy a dôkazy. Že je v tom zrada od kolegov sa javí viac než pravdivé.

Dominik Dán – Klbko zmijí recenzia

 


Jo Nesbo – Kráľovstvo

Najnovšie krimi priamo od najobľúbenejšieho severského autora, ktorého štýl vás pohltí a nedovolí pustiť knihu. V tomto príbehu ako hlavný hrdina nevystupuje známy vyšetrovateľ Harry Hole, ale mechanik Roy Opgard, žijúci hlboko v horách na rodinnom statku. Jeho brat Carl, roky žijúci v Amerike sa vracia a plánuje postaviť luxusný hotel, ktorý by navrátil dávny život tejto nehostinnej oblasti. Všetko sa ale zmení, keď zistí, že za bratovými plánmi sa skrýva zrada a nenásytnosť. Roy sa musí rozhodnúť čo spraví a čo všetko je schopný kvôli bratovi a milovanej manželke obetovať.

Jo Nesbo – Kráľovstvo recenzia

 


Juraj Thal – Nenávisť

Vyšetrovateľ Leo Legen sa púšťa do vyriešenia záhady, ktorá tu ešte nebola: vraždy vysokoškolských profesorov. Zaujímavé je, že každý z profesorov bol zavraždený iným spôsobom i keď išlo o stále rovnakú osobu plnú nenávisti. A to je kľúčom tohto príbehu. Ako naznačuje aj samotný názov knihy. Nenávisť a pomsta k sebe majú dosť blízko a tento človek si to plne uvedomuje. Inak by zrejme nespravil také ohavné činy, akých sa dopustil.

5 symbolov, 5 vrážd, 5 dôvodov, aby to všetko dotiahol do konca. Niekedy človeku stačí málo, aby si uvedomil, že to čo stratil už nevráti späť. Dokonca aj ľudia sa odrazu otočia chrbtom, akoby ani neexistoval. Keď v duši človeka dlhé roky rastie nenávisť, emócie, ale aj spomienky idú bokom.

Juraj Thal – Nenávisť recenzia

 


Roman Horňák – Sexeso

Dej sa ako inak odohráva v Košiciach, kde sú tentoraz hlavnými aktérmi sudcovia, právnici a ďalšia smotánka. Všetko sa začína vraždou sudcu, o ktorom bolo známe, že z väzenia vedel vysekať hocijakého grázla. No menej známe bolo ako a prečo to vedel dokázať.

To vedeli len jeho najbližší priatelia, spolu s ktorými o sebe hovorili, že sú „štyria mušketieri“.  A tak ich aj všetci poznali. Zlom nastane, keď nájdu mŕtveho aj ďalšieho z „mušketierov“. Čo sa ale stane, keď medzi „mušketiermi“ nastane situácia, ktorú si je vedomý len jeden z nich? Ostane ich priateľstvo nepoškvrnené alebo sa stane zlom v hlave toho, kto mal pred pár rokmi skvelý nápad a jeho realizácia netrvala dlhšie ako sekundu?

Roman Horňák – Sexeso recenzia

 


John Grisham – Bar u kohúta

Hlavnými hrdinami tohto príbehu sú štyria kamaráti študujúci na treťotriednej právnickej škole. Do života dospelých pomaly vstupujú s obrovskými dlhmi a Gordym, trpiacim psychickými problémami, ktoré sa stále zhoršujú. Jedného dňa im porozpráva svoju teóriu o skutočnom fungovaní právnických škôl, na čo sa Todd, Zolo a Mark pozerajú nie veľmi presvedčene. Gordy svojich démonov nedokáže ďalej zvládať a tak ukončí svoj život v rieke. Trojica sa ocitá v krutej realite, kde sa snažia pomstiť miliardárovi Hindsovi Rackleymu. Podarí sa im vymotať sa zo zadlženého života alebo ich pohltí ešte viac ako mnoho ďalších študentov?

John Grisham – Bar u kohúta recenzia

 


Najlepšie fantasy knihy

Sci-fi alebo fantasy je žáner, ktorý buď milujete alebo ho oblúkom obchádzate. Ale ako iné žánre, aj tento je bohatý na rôzne štýly príbehov. Najlepšie fantasy knihy vás chytia nielen svojim príbehom, ale aj obálkou, pretože fantasy jednoducho vie ako na čitateľa.

Neal Shusterman – Kosec, Nimbus, Posol

Trilógia hodná prečítania, pretože doba, kedy ľudia prestali umierať a choroby boli zničené určite zaujme nejedného čitateľa. Ľudia sa už dávno prestali báť o životy, či už kvôli chorobám, hladu, vojnám, jediné, čo im môže zobrať život sú Kosci. Veľké spoločenstvo koscov tvorí stovky rokov vládnu nad týmto kedysi prirodzeným krokom prírody.

Na druhej strane tohto spoločenstva stojí Nimbus, všeznalý a priateľský systém, ktorý sa stará o všetko na Zemi. Jeho kamery a reproduktory zachytávajú každý krok. Ľudia berú Nimba za boha, aj keď on to o sebe nemôže a ani nechce tvrdiť. Je ale takýto svet bez strachu o zajtrajší deň naozaj taký skvelý? Ako sa z normálneho teenagera môže stať Kosec? Stojí o túto pozíciu niekto dobrovoľne?

Neal Shusterman – Kosec, Nimbus, Posol recenzia

 


Paul Hoffman – Ľavá ruka Boha, Posledné štyri story, Pod krídlami smrti

Útulok spasiteľov je miesto, kde by sa nechcel nachádzať žiaden potkan, nie to ešte dieťa. Väčšina chovancov sem bola privedená už v útlom detstve a jediným cieľom bolo slúžiť Obesenému spasiteľovi. V dobe, kedy ľudia umierali denne po desiatkach a chudoba nútila rodičov posielať svoje deti na smrť si nemohol vybrať ani Thomas Cale, keď ho jedného dňa rodičia predali do útulku. Časom sa z neho stane silný a nebojácny mladý muž, ktorý nikdy ani len nepomyslel na to, že jedného dňa sa z neho stane nástroj na zabíjanie – Anjel smrti. Jeho cesta v útulku je len začiatkom.

Recenzia Paul Hoffman – Ľavá ruka Boha, Posledné štyri story, Pod krídlami smrti

 


Vladimíra Šebová – Insomnia, Hypersomnia, Paralýza

Viete si predstaviť, že by ste nikdy nemuseli spať? Večer po zotmení by vás nepremohla únava a mohli by ste ďalej fungovať ako cez deň. Žiadna únava ani pocit spánku. Taký život vedú insomnici. Jednou z nich je aj mladá úspešná spisovateľka Sara, ktorá sa po nociach pretĺka ulicami Londýna a premýšľa, či je jediná na svete. Odpoveď na otázku nájde pri svojej obľúbenej nočnej zábavke, sledovaní online kamier. Môže byť niečo horšie ako pocit, že všetci naokolo sú normálny až na ňu? Trilógia odhaľuje šokujúcu pravdu o živote Sary, ktorý nám ponúkla slovenská autorka.

Vladimíra Šebová – Insomnia, Hypersomnia, Paralýza recenzia

 


Andrzej Sapkowski –  sága Zaklínač

Hádam najznámejšia fantasy sága vo svete, ktoré je rozdelené do siedmych poviedok – Zaklínač, Zrnko pravdy, Menšie zlo, Otázka ceny, Koniec sveta, Posledné želanie a Hlas rozumu, ktorá je rozdelená na viac častí. Hlavný hrdina  je bielovlasý poločlovek zaklínač Geralt, ktorý má v živote jednu dôležitú úlohu – chrániť svet od príšer. Časom však zisťuje, že zlo, ktoré ničí pomocou zaklínačského umenia sa často ukrýva v ľuďoch, preto musí veľa razy nájsť vhodnú cestu, ktorou pôjde ďalej. Každá zo siedmich častí nás prevedie ťažkým životom hlavného hrdinu, keďže ako zaklínač sa pohybuje v tých najtemnejších častiach sveta.

Andrzej Sapkowski –  sága Zaklínač recenzia

 


James Dashner – Labyrint

Ďalšia skvelá dystopická trilógia, ktorá vás donúti kryť si chrbát. Flek je miesto, ktoré sa nachádza uprostred kamenných stien a každý mesiac sa tam dostane jeden nový chlapec. Jedného dňa sa tu ocitne aj Thomas. Keď sa preberie vo výťahu, netuší kto je a nespomína si ani na svoju minulosť. Túto skutočnosť si nepamätajú ani ostatné decká, nachádzajúce sa na Fleku. Jediné čo vedia je fakt, že každé ráno sa otvoria obrovské dreve do Labyrintu a večer sa opäť zatvoria. Všetko sa ale zmení, keď sa deň po Thomasovom príchode vo výťahu objaví dievča aj s odkazom pre Thomasa.

Labyrint - trilógia recenzia

 


Najlepšie knihy pre deti

Už od detstva sa stretávame s knihami a v dnešnej dobe ich je viac ako stíhame sledovať. Najlepšie knihy pre deti nemusia byť populárne len medzi deťmi. Mnoho dospelých si medzi nimi tiež nájde niečo na spríjemnenie chvíľ, ktoré ich vrátia do bezpečného detského obdobia.

 

Jett Kinney – Denník odvážneho Bojka

Táto knižná séria sa šíri svetom už pár rokov a stále sa nájdu noví a noví objavitelia, ktorí sa radi vracajú po ďalšiu časť. Dokonca si Bojka môžu fanúšikovia pozrieť aj ako film. Bojko je chalanisko na základnej škole, kde sa nájdu všakovaké decká.

Najhorší sú chalani, ktorí sú od neho vyšší, pretože si viac dovolia, on sa ale nedá a denne vymýšľa, čo nové by mohol vyviesť. Pri tejto sérií sa deti dobre zabavia a nebudú chcieť, aby príbeh skončil. Kniha je písaná ako ozajstný denník so všetkým, čo k tomu patrí. Nájdu sa tam obrázky, vedľajšie poznámky, škrtanice a dokonca občas aj trošku škaredé slovo, ale naozaj len trošku, veď „kel“ je predovšetkým chutná zelenina. No nie?

Jett Kinney – Denník odvážneho Bojka

 


David Walliams – Babka Gaunerka

Autor má na svojom spisovateľskom konte mnoho podobných kníh, no každá stojí za prečítanie. Vtipný a pútavý príbeh rozpráva ako Ben nerád trávi čas so svojou nudnou babkou. To ale nevie, čo kedysi robila. Babka bola v mladosti medzinárodná zlodejka šperkov!

Benova nudná babka, ktorá si rada pozrie seriál, zahrá scrabble a pochutná si na dobrej kapustovej polievke. A tu sa začína nový nezabudnuteľný príbeh plný zábavy, pri ktorom sa zaručene nebude nudiť žiadne dieťa ani dospelák. Kniha patrí medzi obľúbené príbehy, ktoré deti zaraďujú do povinného čítania v škole.

David Walliams – Babka Gaunerka recenzia

 


K. Rowling – Harry Potter

Tak túto knižnú sériu hádam ani netreba opisovať. Celý svet uchvátil príbeh o čarodejníckom chlapcovi, ktorý si až do svojich 11. narodenín o sebe myslel, že je úplne normálny a ničím zaujímavý. Jedného dňa sa ale zjaví obor Rubeus Hagrid a oznámi mu, že je prijatý na najlepšiu čarodejnícku školu. Nasledujúce udalosti sa zdajú ako živý sen.

Takže Harry je niečo viac ako obyčajné chlapča, žijúce v komore pod schodmi u svojho strýka a tety? Tento knižný fenomén obletel svet a ešte stále obletuje. Najobľúbenejší čarodejník prežíva najkrajšie a zároveň najťažšie chvíle vo svojom živote, pretože sa dozvedá kto vlastne v skutočnosti je.

Harry Potter recenzia

 


Katarína Kerekesová, Katarína Moláková – Mimi a Líza

Krásny príbeh o skutočne zaujímavom a nevšednom priateľstve. Mimi je síce nevidomé dievčatko, no jej svet vôbec nie je smutný a čiernobiely ako by si mnohí mysleli, pretože má veselú najlepšiu kamarátku Lízu. Tá je jej očami. Spolu zažívajú dobrodružstvá a spoznávajú susedov z bytovky. Svet je plný farieb aj keď ho nie vždy možno vidieť očami. Táto kniha nie len obyčajný príbeh. Je to spôsob, ktorým ukázať deťom svet za zatvorenými očami. Mimi a Líza najprv vznikli ako večerníček, no pre veľký úspech sa autorka rozhodla vydať knihu. Momentálne sú už tri.

Katarína Kerekesová, Katarína Moláková – Mimi a Líza recenzia

 


Adrián Macho – Gerda

Slovenský ilustrátor sa rozhodol oživiť kresbu veľryby a určite urobil dobre. Je to príbeh plný emócií a nejedno dieťa si ho už stihlo obľúbiť navždy. Gerda je mláďa veľryby, ktoré sa po nešťastí ocitne v obrovskom oceáne samé. Rozhodne sa podniknúť ďalekú cestu, aby našla odpovede a rodinu.

Cestou prežíva rôzne nástrahy, ktoré ju vždy posunú ďalej a navedú na správne rozhodnutie. Po rokoch zažije krásny pocit, pretože sa opäť stretá so svojím bratom. Gerda je jeden v príbehov, ktorý pomáha deťom zistiť aké emócie sa v nich skrývajú a ako sa s nimi správne vysporiadať.

Adrián Macho – Gerda recenzia

 


Najlepšie romantické knihy

Láska, vzťahy, priateľstvá, ale aj ťažké chvíle môžeme zažiť pri čítaní romantických kníh. Mnoho z nás má v pamäti rôzne najlepšie romantické knihy, na ktoré rád spomína. Pri tomto žánri si vieme dobre oddýchnuť, ale občas si aj niečo z príbehov odniesť.

Julie Cohen – Spolu

Robbie a Emily sú spolu už nekonečne dlho. Už si ani nepamätajú deň, ktorý by trávili bez seba. Jedna vec ich ale roky ťaží. Majú tajomstvo, ktoré nik okrem nich nepozná a ani nebude poznať. Ich puto a láska je totiž rokmi stále viac a viac silnejšia ako tajomstvo, no aj tak ich jedného dňa rozdelí. Deň, keď sa Robbie rozhodne ráno nechať list Emily a navždy odíde zo spoločného domova.

Tento príbeh nie je písaný klasickou časovou líniou a má mnoho krásnych myšlienok. Pri jeho čítaní máte pocit, že inak to ani nemôže byť. Veď Robbie a Emily sú predsa stvorení pre seba a predsa to celkom tak nie je. Čo je to za tajomstvo, že si roky museli odopierať svoju lásku?

Julie Cohen – Spolu recenzia

 


Agnes Martin-Lugand – Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu

Nádherný príbeh plný nečakaných zvratov. Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu je malá kaviarnička v Paríži, ktorú vlastni šťastná Diane. Má skvelý život s milujúcim manželom a krásnou dcérkou. To všetko sa ale zmení jedného dňa, kedy si tragédia vyžiada dva nevinné životy.

Diane nie je schopná ďalej viesť kaviareň a ani nemá chuť žiť. Pred všetkými sa uzavrie a utápa sa zabarikádovaná vo svojom byte. Keď sa zdá, že už viac nemôže, rozhodne sa splniť si svoj dávny sen a odíde do Írska. Ďaleko od všetkého, čo jej pripomínalo rodinu a krásne chvíle, začína nový život. Drsné západné pobrežie sa môže javiť nezaujímavo až do doby, kedy sa jej v živote neobjaví záhadný, málovravný fotograf Edward. Život začne opäť naberať ružovejšie a jasnejšie farby.

Agnes Martin-Lugand – Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu recenzia

 


Beth O´leary – Spolubývajúca

Viete si predstaviť, že by ste žili v jednej domácnosti s človekom, s ktorým by ste sa nikdy nestretli? Dokonca by ste spávali v tej istej posteli, no každý na svojej polke. Presne toto sa deje v tomto vtipnom romantickom príbehu, kde Tiffy takto strieda Leona. Kde je ale muž a žena, tam je aj zárodok lásky. Leon potrebuje peniaze a tak sa rozhodne prenajímať svoj malý dvojizbový byt. Tiffy sa po ťažkom rozchode rozhodne prijať novú životnú výzvu.

Spočiatku sa vôbec nestretávajú, ani poriadne o sebe nič nevedia, až do dňa, kedy Tiffy nechá lístok s odkazom a Leon naň odpovie. Začína sa nová zábavná komunikácia, ktorá neskôr prerastie vo zvedavosť o toho druhého.

Beth O´leary – Spolubývajúca recenzia

 


Jana Pronská – Viazaný prísahou

Úspešná slovenská autorka má na konte mnoho historických románov, ktoré sa tešia veľkej obľube. Medzi ne patrí aj tento príbeh pretvorený do slovenských dejín. Štefan Ružbacký pred svojou smrťou prosí svojho priateľa rytiera Samuela de Gara o veľkú pomoc.

Má sa dostať na hrad Blatnica a odviesť jeho bývalú manželku Rozáliu do bezpečia kláštora, pretože veľmož Ján Zápoľský si ju chce získať kvôli právu na uhorský trón. Samuel chce za každú cenu splniť poslednú priateľovu žiadosť, no zložená prísaha vernosti a meča je jedno a láska, ktorou horí ku Rozálií je druhé. Kým sa navždy rozlúčia, Samuel ešte chce zažiť, čo je to skutočná láska, o ktorej dovtedy len spieval vo svojich baladách.

Jana Pronská – Viazaný prísahou recenzia

 


Julie Caplin – Kaviareň v Kodani

Jednoduchý romantický príbeh z dánskeho prostredia, ktorý vás donúti spraviť si kávu a uložiť sa v deke na gauč, poprípade si naplánovať cestu do Kodane. Katie je mladá a nadaná. Matka jej zomrela veľmi skoro a otec to nezvládol najlepšie. Aj keď to v živote nemala vždy ľahké, mala dobrú prácu v PR agentúre a úžasného priateľa. To ale ešte nevie, že jej ukradne nápad, vďaka ktorému ho povýšia namiesto nej. Neostáva nič iné, než sa zobrať do Kodane, aby tam získala nového klienta. Spočiatku otravná pracovná cesta sa neskôr mení na krásne, kávou voňajúce dobrodružstvo, ktoré chytí za srdce.

Julie Caplin – Kaviareň v Kodani recenzia

 


Najlepšie slovenské knihy

Slovenskí autori posledné roky dostávajú stále lepšie a lepšie hodnotenia a majú prečo. Od detských kníh cez krimi, históriu až po romantiku môžeme na poličkách v kníhkupectvách nájsť aj najlepšie slovenské knihy.

Lucia Sasková – Odsúdená

Autorka je známa svojimi erotickými knihami, no kniha Odsúdená je trochu z iného súdka. Hlavná hrdinka zrazu zistí krutú diagnózu, ktorá ju nielen zarmúti, ale hlavne nahnevá. Prečo práve ona? Veď poriadne ani nezačala žiť. Času vôbec nie je tak veľa, aby sa stihla rozmyslieť čo ďalej.

Rezignuje a poddá sa diagnóze a všetkým útrapám alebo sa rozhodne naplno využiť čas, ktorý jej ešte zostáva. Tento príbeh je napísaný tak pútavo, že vás nenechá vydýchnuť. Pokojné pasáže striedajú zúfalejšie a smutnejšie, kedy si určite budete musieť zobrať ku čítaniu vreckovku.

Lucia Sasková – Odsúdená recenzia

 


Kristína Tormová – Som mama, Stále som mama, Budem mama

Kristínu a jej štýl života určite netreba predstavovať. Pokojne uletený život vymenila za bláznivo uletený s dvojičkami a novým prírastkom. Séria Som mama najprv vznikla ako blog, ale po veľkom úspechu sa rozhodla pretvoriť to do knižnej podoby a určite neurobila zle.

Veď toľko skoro mám a mám sa nemôže mýliť. Kristína má na všetky situácie svoj pohľad a nehanbí sa ho povedať priamo a bez servítky. Veselé príbehy, ktoré nie sú vždy na smiech a vlastne ani nie sú vždy veselé nám ponúka, aby sme si nemysleli, že všetko divné sa deje iba nám. Deje sa to všetkým, či už máte v tele viac ako jedno srdce alebo to srdce, či srdcia už nosíte na rukách ako opičia mama.

Kristína Tormová – Som mama, Stále som mama, Budem mama recenzia

 


Ivana Havranová – Cestovný lístok

Dej knihy je vlastne opis jedného dňa. Kto by povedal, že za deň sa dá stihnúť toľko vecí? Lila, scénaristka z Bratislavy nastupuje do vlaku, aby si splnila pracovnú povinnosť v Košiciach. Cestou sa v kupé odohrávajú rôzne príbehy a situácie, ktoré nekončia ani po vystúpení. Lila na každej zástavke spomína na detstvo a príhody, ktoré zažila. Príbeh má príjemný ľahký dej, ktorý sa hodí nielen na chladnejšie večery s čajom, ale aj na slnečnú dovolenku. Myslím, že v príbehu Lily sa nájde mnoho žien, či už sa to týka vystupovania hlavnej hrdinky alebo v spomienkach na jej mladosť.

Ivana Havranová – Cestovný lístok recenzia

 


Július Satinský – Gundžovníky

Slovenská ikona, ktorá v našich mysliach ostane naveky. Bol nielen úžasný herec a zabávač, ale mal talent aj na písanie. Gundžovníky sa rozhodol písať, keď v 60tych rokoch minulého storočia časť jeho rodiny emigrovala do Ameriky a Švajčiarska. Ide o časopis, ktorý si vymyslel sám. Bol autorom, editorom, ilustrátorom a vydavateľom.

Tieto Gundžovníky mali za úlohu zachytávať vtedajšiu politickú, umeleckú, ale aj bežnú scénu v Bratislave a Slovensku. Tieto časopisy sa dochovali skoro všetky a vďaka jeho dcére Lucie Molnár Satinskej si ich môžeme prečítať aj my. Knižný zväzok obsahuje balenie dvoch kníh, kde sú zozbierané zachované čísla.

Július Satinský – Gundžovníky recenzia

 


Katarína Kucbelová – Čepiec

Autorka dva roky navštevovala folklórnu oblasť na Horehroní – Šumiac. Horehron je prerastený tradíciami, no medzi žijúcimi je už len hŕstka žien, ktoré poznajú tajomstvo vyšívania čepca. Katarína sa rozhodla, že si jeden takýto čepiec vyrobí a preto sa skontaktovala s tetkou Iľkou, ako ju ona familiárne nazývala.

Týždenné návštevy do tejto oblasti plnej vysokých hôr a roztrúsených rómov ju napĺňali pokojom, no aj niečím, čo nevedela hneď zistiť a tak to zisťovala dva roky. Autorka veľmi pekne opisuje spôsob návštev a jednoduchosti tetky Iľky, ktorá celý život žila na Horehroní. Kniha nie je návod na výrobu čepca, je to milý pohľad na ľudské duše žijúce životom tam, kde im bolo súdené ostať.

Katarína Kucbelová – Čepiec recenzia

 


Najlepšie knihy podľa skutočnosti

Skutočné príbehy nás vždy priťahovali a fascinovali. Osudy ľudí, ktorých nepoznáme nás vťahujú do tajomného závoja, kde akoby spoza závesu sledujeme dej. Preto je na mieste predstaviť si pár najlepších kníh podľa skutočnosti.

Heather Morris – Tetovač z Auschwitzu

Príbeh plný bolesti z obdobia druhej svetovej vojny, kedy mnoho Židov nemalo najmenšiu šancu na prežitie. A práve toto sa Lalemu a Gite Sokolovcom podarilo. Lale, mladý chlap plný predstáv bol odvedený do pracovného tábora Auschwitz-Birkenau, kde mu priradili za úlohu tetovať ľuďom čísla na predlaktia.

Vďaka tejto úlohe si dokázal prilepšiť jedlo ako pre seba, tak aj pre spoluväzňov. Jedného dňa sa v rade na tetovanie zjavila Gita, nesmelé a vystrašené slovenské dievča. Vtedy si zaumienil cieľ, ktorý sa mu podarilo dodržať. Tým cieľom bolo zachrániť seba aj Gitu, jeho lásku na prvý pohľad. Kniha je skutočná výpoveď obete holokaustu, dnes už takýchto preživších nie je veľa, čo len pridáva na vážnosti tohto neskutočného príbehu.

Heather Morris – Tetovač z Auschwitzu recenzia

 


Tara Westover – Vzdelaná

Tara od mala vyrastala so svojou rodinou izolovaná ďaleko v horách. Tam pomáhala rodičom triediť šrot, zbierať bylinky a poľovať zver. Ako malá sa nikdy nestarala, či potrebuje vzdelanie alebo ošetrenie. Jej otec totiž dôrazne odmietal tieto moderné výdobytky. Otázka vzdelania nastala až keď sa jeden z jej bratov dostal na univerzitu do skutočného sveta.

Tara zatúžila ísť v jeho šľapajách a prvý ročník absolvovala ako 17-násť ročná. Jej túžba rástla stále viac a viac až nakoniec precestovala svet, kde sa dostala na školy ako Harvard, či Cambridge. Nikdy ale nezabudla na svoj domov a rodinu. Tento príbeh je napínavé a ničím neprikrášlené rozprávanie dievčaťa, ktoré do svojich 17-tich rokoch nepoznala čo je to televízia, či mobil. Vôbec netušila, že vo svete môžu byť nejaké politické alebo globálne problémy.

Tara Westover – Vzdelaná recenzia

 


Jenna Miscavige Hill – Za hranicami viery

Scientologická cirkev si svojimi psychologickými praktikami podmanila nespočetné množstvo ľudí. Medzi nimi je aj Jenna, neter vodcu tejto cirkvi. V knihe opisuje svoju mladosť a výchovu v tejto cirkvi, kde sa praktizovali rôzne rituály, trestali sa ľudia za neposlušnosť a držalo sa ďaleko od skutočnej pravdy. Jenna slepo verila, že všetko čo má a robí, je správne.

To sa ale zmenilo, keď nastal zlom v rodinnej pohode a ona sa musela rozhodnúť, či opustí svoj dovtedajší život v bezpečí alebo sa všetkého vzdá a vydá sa do skutočného sveta, kde nemusí počúvať vodcu.

Jenna Miscavige Hill – Za hranicami viery recenzia

 


Jon Krakauer – Do divočiny

Hlavný hrdina Christopher sa po štúdiu na úspešnej univerzite rozhodol vzdať svojho bohatého života v dobre situovanej rodine. Všetky svoje peniaze daroval charite, zanechal svoje auto a zmenil si meno. Jeho rodinný život bol zložitejší ako sa na povrchu zdal. Rodičia mali prísnu výchovu a často sa hádali.

Zrejme to bol jeden zo spúšťačov, ktorý mu napovedal, aby opustil všetko a odišiel do divočiny. Jediný kontakt s niekdajším životom bola sestra, ktorej tajne písal listy. Christopher sa rozhodol odísť na Aljašku, kde cestoval stopom, žil v lese a živil sa len tým, čo ulovil. Bol to mladý muž plný nadšenia z dobrodružstva, ktoré sa mu v konečnom dôsledku stalo aj osudným. Jeho putovanie trvalo 4 mesiace. Presne po tomto období našli jeho rozkladajúce sa telo hlboko v lese miestni lovci.

Jon Krakauer – Do divočiny recenzia

 


Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová – Mengeleho dievča

Najznámejší príbeh z prostredia holokaustu, ktorý obletel svet. Viola, mladé dievča z Lučenca ako 16-násť ročná musela okúsiť tie najhoršie útrapy, aké kedy ľudstvo zažilo. Nenávisť voči Židom sa dostala počas Druhej svetovej vojny aj na Slovensko.

Práve toto obdobie je niečo, čo by si ľudia mali pamätať. Viola prežila pokusy krutého Doktora smrti a tiež ďalšie tri tábory. Nakoniec sa jej pri pochode smrti podarilo dať dokopy posledné sily a utiekla. Prišla naspäť do rodného Lučenca, kde sa vydala a po rokoch natrafila na svoju prvú lásku. Pri čítaní knihy sa len ťažko udržiavajú slzy. Nezmysly, ktoré boli páchané navždy poznačili ľudstvo, z ktorých ešte pár priamych účastníkov stále žije a vypovedá o svojich najťažších chvíľach v živote.

Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová – Mengeleho dievča recenzia

 


Najlepšie knihy pre tínedžerov

Medzi obľúbené žánre patria aj knihy pre tínedžerov. V tomto veku sa mladí o sebe dozvedajú omnoho viac, dokonca záujem o opačné pohlavie prekvitá každým dňom. V dnešnej dobe ale nie je hanba mať záujem o to isté pohlavie a toto všetko nám ponúka pekné množstvo najlepších kníh pre tínedžerov.

Becky Albertalli – Ja, Simon… proti pravidlám Homo sapiens

Simon je stredoškolák žijúci bežným tínedžerským životom. Nie všetko je ale u neho bežné. Simon je totiž homosexuál a svoje pocity sa snaží držať čo najdlhšie vo svojom vnútri. Cez internet nadviaže kontakt s niekým so školy a rozumejú si viac ako by si spočiatku myslel. Jediné čo o záhadnom priateľovi vie je, že má nick Blue.

Denná komunikácia ho natoľko pohltí až jeho túžba po spoznaní jeho spriaznenej duše ostane nezastaviteľná. Simon má okolo seba super priateľov, sestry a v neposlednej rade milujúcich rodičov, no to čo mu chýba sa na internete prezentuje ako Blue. Zistí nakoniec kto to v skutočnosti je? Bude jeho Coming out prepadák na celý život alebo to každý zvládne nečakane dobre?

Becky Albertalli – Ja, Simon... proti pravidlám Homo sapiens recenzia

 


Anna Todd – Bozk, Sľub, Tajomstvo, Puto, Pred nami

Príbehy o dobrých dievčatách a zlých chlapcov tu boli stále, ale zakaždým to malo v sebe čosi iné. Niečo, čo nás ťahalo siahnuť po knihe. To platí aj pre túto romantickú sériu. Tessa je typický príklad slušného dievčaťa, ktoré má jasné ciele. Doštudovať vysokú školu a ostať s priateľom, s ktorým si neskutočne rozumejú. Toto všetko prestane platiť v momente, keď v prvý deň školy natrafí na drzého angličana Hardina.

Síce vie, že svojho priateľa miluje, niečo ju ťahá ku Hardinovi aj keď ním opovrhuje. Zlom príde, keď sa ocitnú na jeho internátnej izbe a po prvom bozku má Tessa ešte väčší zmätok. Dokáže to ustať alebo naplno nechá svoje pocity vyjsť na povrch a skúsi Hardinovi dokázať, že aj keď je slušná, môže milovať človeka ako on.

After 1 - Bozk recenzia

 


John Green – Všade samé korytnačky

John Green má na svojom konte peknú zbierku kníh pre mládež. Do každej z kníh vkladá určité posolstvo, ktoré dokážu pochopiť len ľudia, ktorí ho chcú pochopiť. Tento príbeh je o hlavnej hrdinke Aze Holmesovej, ktorá si žije život vo svojom bubline plnej myšlienok na všetky baktérie sveta.

Aza totiž trpí obsesívno-kompulzívnou pochurou a to, čo sa iným stáva bežne, ona sa nad tým najprv musí zamyslieť, vyviesť závery a možno potom sa do toho pustí. Jednou takou úlohou je aj nechcené pátranie po bohatom miliardárovi Russellovi Pickettovi, ktorý je otcom jej niekdajšieho kamaráta z tábora pre deti, ktorým zomrel jeden rodič. S najlepšou kamoškou uvažujú, čo sa mohlo stať, že tak náhle zmizol a nechal po sebe len dvoch synov, ktorí ničomu nerozumejú.

John Green – Všade samé korytnačky recenzia

 


Estelle Maskame – DIMILY séria

Kniha Vieš, že ťa milujem? je prvá časť zo série o mladej Eden, ktorá má ísť na letné prázdniny ku svojmu otcovi a jeho novej rodine. Ako správna tínedžerka sa na to vôbec neteší a najradšej by ostala doma s priateľmi. Jej noví súrodenci vôbec nie sú takí, ako by si priala. Dokonca najstarší nevlastný brat Tyler je pako, ktorého nemôže ani vystáť.

Až na to, že Tylera stretáva všade, kde sa ocitne aj ona. Nakoniec ju začína zaujímať natoľko, že jej vlažné pocity voči nemu sa začínajú meniť na čosi viac. Autorka veľmi zaujímavo píše príbeh o mladých ľuďoch a ich nevypočítateľných pocitoch.

Estelle Maskame – DIMILY séria recenzia

 


Miroslava Varáčková – Drž ma, keď padám

Autorka je známa svojimi knihami, ktorých námety čerpá z ozajstných každodenných starosti mladých ľudí. Ondro, Zuzka a Kaťa sú polosiroty, ktorým ostal už len otec. Pijan, gambler a tyran v jednej osobe. Ondro a Kaťa sa snažia udržať svoj súrodenecký život pohromade kvôli malej Zuzke a tak pred sociálkou zahmlievajú, čo sa dá.

Sociálka ale nie je to najhoršie. Kaťa je stredoškoláčka, ktorá si našla priateľa a to sa tyranskému otcovi vôbec nepáči. Pre troch súrodencov nastáva ešte horšie obdobie, ktoré je pre nich obrovská skúška do začínajúceho života.

Miroslava Varáčková – Drž ma, keď padám recenzia

 


Najlepšie kuchárske knihy

Sú ľudia, ktorí vedia variť aj so zatvorenými očami a potom sú takí, ktorí sa radšej pozerajú do knihy, kde hľadajú pomoc. Preto je na dnešnom trhu veľa takýchto kníh a tu je pre vás pár titulov z najlepších kuchárskych kníh.

Nikoleta Kováčová – Slovegán, Slovegán 2

Dnes už nie je problém byť vegán. Receptov je mnoho nielen na internete, ale aj v dobrých kuchárskych knihách. Slovenka Nikoleta nám vo svojich dvoch knihách ponúka nevšedné, ale aj tradičné recepty vo vegánskom prevedení.

Môžete tu nájsť recept na halušky, či sviečkovú, z ktorej nebudete mať vôbec pocit, že by išlo o niečo iné, ako o starú klasiku. Zatiaľ čo prvá kniha je rozdelená do štyroch hlavných kapitol, druhé pokračovanie je obohatené 78 receptami rôznymi klasickými dobrotami. Od raňajok cez obedy až po sladké koláče.

Nikoleta Kováčová – Slovegán, Slovegán 2 recenzia

 


Ing. Daniela Rau, Naty Žureková Štefková – Kváskovanie 1,2,3

Kváskovanie nie je vôbec žiadna novinka, ide o proces, ktorý sa pred nejakým časom pomaly začal z domácností vytrácať. Našťastie sa každý deň objavia noví priaznivci tejto tradičnej prísady – kvásku. Kniha je určená ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých milovníkov kvásku.

Môžete tu nájsť históriu a zaujímavosti o kvásku, návod na jeho založenie a tiež aj ako sa o neho správne starať a predchádzať chybám pri pečení, 68 sladkých a slaných receptov aj s fotkami a dokonca samostatnú kapitolu pre celiatikov, keďže bezlepkové pečenie je dnes veľmi obľúbené.

Ing. Daniela Rau, Naty Žureková Štefková – Kváskovanie 1,2,3 recenzia

 


Lucia Gažová – Lulus – cukrárka

Táto mladá slovenská cukrárka sa za krátky čas stala obľúbenou ikonou pre všetkých, ktorí radi pečú a zdobia. Recepty najprv ponúkala vo forme videí, ale veľký úspech jej doprial vydať aj vlastnú cukrársku knihu. V nej uvádza recepty na tradičné aj netradičné sladké dobroty ako torty, koláče, zákusky, ktoré dopĺňa fotkami pre lepší prehľad.

Okrem tejto knihy má v ponuke aj Lulus- receptár, kde si môžete zapisovať svoje chutné recepty a je obohatený o 15 receptov a kapitoly Ako ozdobiť torty alebo Ako vytvoriť Candy bar. Jej cukrárske výtvory mnohí hodnotia ako umelecké diela. Niet sa čomu čudovať, samotné knihy vyzerajú neodolateľne.

Lucia Gažová – Lulus – cukrárka recenzia

 


Tereza Vansová – Recepty prastarej matere

Táto kuchárska kniha prvý raz vyšla v roku 1914 a zostavila ju spisovateľka Tereza Vansová, ktorá v nej zachovala aj vtedajšiu slovenčinu, ktorá už dnes patrí do minulosti. Od prvého vydania bolo spravených niekoľko dotlačí a táto verzia je neupravená prvotná kniha, presne tak, ako ju vtedy Tereza napísala a vydala. Obsahuje vyše 900 slovenských receptov z prelomu 19. a 20. storočia, čo veľmi ocenia zástanci klasických slovenských receptov.

Tereza Vansová – Recepty prastarej matere recenzia

 


Lucia Švaral – Z fitka do kuchyne

Séria kníh so zdravými fit receptami, ktoré pomáhajú vyriešiť otázku jedla pre ľudí, ktorí pravidelne cvičia. Knihu zostavili profesionálky zo Slovenska a Česka. Obsahuje 64 receptov, ktoré odporúčajú trénerky. 17 receptov na Fit chuťovky a každý recept má vypočítanú tabuľku s kalóriami. Každý recept je šikovne označený, či je bez lepku, Raw, s proteínom atď. Kniha je veľmi zaujímavá už len preto, že v ňom môžete nájsť jedlá, ktoré môžete jesť pred cvičením alebo po cvičení a tiež aj aký pitný režim si počas cvičenia nastaviť.

Lucia Švaral – Z fitka do kuchyne recenzia

 


Najlepšie knihy o vzťahoch

Najlepšie knihy o vzťahoch vôbec nemusíte dlho hľadať. Dnes ich knižný trh ponúka vo veľkých množstvách. Stačí si vybrať to, čo pre svoj vzťah práve potrebujete. Mnoho kníh je písaných na vysokej odbornej úrovni od poradcov, ktoré sú obohatené skutočnými príbehmi ľuďmi.

Gary Chapman – 5 jazykov lásky

Keď sa dvaja ľudia majú radi, chcú, aby všetko bolo za každú cenu pekné. To sa ale za každú cenu nedá dosiahnuť. Gary nám v tejto knihe ponúka pekné posolstvo, ktoré odkrýva tajomstvo nedorozumenia v manželskom vzťahu.

Za svoju dlhoročnú prax zistil, že existuje 5 druhov jazyka, ktorými vo vzťahu hovoríme. Ide o : Slová uistenia, Pozornosť, Prijímanie darov, Skutky služby a Fyzický dotyk. Základom je osvojenie si každého z nich, pretože až vtedy príde na raz to pekné, čo sme vždy chceli. Musíme ovládať nielen svoj jazyk, ale aj reč toho druhého.

Gary Chapman – 5 jazykov lásky recenzia

 


John Gray – Muži sú z Marsu, ženy z Venuše

Keď sa podarí láska, vtedy ide všetko zlé bokom. Muž a žena sa milujú a nechcú si pripustiť, že môžu nastať aj horšie chvíle plné nedorozumení. Časom sa ale táto chvíľa objaví a mnoho z nás začne čeliť realite.

Autor knihy sa snaží čiastočne aj vtipne poukázať na fakt, že ženy a muži hovoria rôznymi jazykmi, ktorým ten druhý veľa krát ťažko porozumie. Je predsa logické, že muž a žena rozmýšľajú inak, komunikujú inak, cítia, vnímajú, či reagujú inak. Preto sa veľa krát zdá, že ženy naozaj pochádzajú z Venuše a muži z Marsu. Základom ale je pochopenie a rešpektovanie hlavných rozdielov medzi pohlaviami.

John Gray – Muži sú z Marsu, ženy z Venuše recenzia

 


Michal Kopecký – žena snov

Mnoho žien nie je spokojných so svojím výzorom, či vystupovaním. Michal v tejto knihe dáva rady, ktoré sú presne zamerané na 10 základných pravidiel ako sa stať úspešnou a žiadanou ženou. Základom je začať si vážiť samu seba.

V knihe sa dozviete ako ukončiť neperspektívny vzťah a pohnúť sa ďalej, ako zaujať chlapa a udržať si jeho pozornosť, ako si nastaviť pevné hranice a zásady, ako dať chlapovi priestor aby vás ľúbil a ostal pritom silným chlapom a mnoho ďalších rád, ktoré vás dokážu posunúť dopredu.

Michal Kopecký – žena snov recenzia

 


Emerson Eggerichs – Láska a úcta

Mnoho ľudí sa po svadbe zmení a manželstvo začne naberať iný smer, než akým sa chceli vydať. Náhle nedorozumenia a neschopnosť pochopiť toho druhého len pridáva na frustrácií. Keď ale žena pochopí jednu dôležitú vec a to, že jej manžel od nej potrebuje cítiť, že si ho váži, vtedy sa otvárajú pomyselné brány, ktoré bránili rozvoju manželstva.

Taktiež muž musí pochopiť, že jeho manželka od neho potrebuje cítiť, že ju miluje. To je presne tá vec, ktorá napĺňa každú ženu pocitom spokojnosti. Doktor Eggerichs vychádza zo svojho dlhoročného skúmania vzťahov vo svojej poradni.

Emerson Eggerichs – Láska a úcta recenzia

 


Júlia Čížová – Ako zvládnuť muža po 50-tke

Táto knižná novinka prezrádza ženám po 50-tke, ako naplno a šťastne môžu tráviť čas so svojím mužom. V knihe sa nachádza mnoho užitočných rád, ako napríklad: ako v ňom vzbudiť záujem o spoločenský život, ako ho naučiť na zdravšiu stravu, ako zlepšiť vzájomnú komunikáciu.

Autorka sa zaoberá aj vážnejšími témami, akými sú napr.: ako sa správať pri podozrení na neveru, ako predísť zvyšovaniu hlasu a agresivite a pod. Dokonca sa jej podarí zodpovedať aj úsmevnejšie otázky: ako prekonať mužskú „menopauzu“, ako vyriešiť chrápanie, či ako ho odnaučiť ocikávať záchodovú misu.

Júlia Čížová – Ako zvládnuť muža po 50-tke recenzia

 


Najlepšie motivačné knihy

Každý z nás občas niekde zakopne a hľadá motiváciu ako ďalej. Dnes to nie je žiadny problém. Motivačných článkov, či citátov vidíme doslova všade. Stačí si len vybrať práve ten, ktorý vás v ten moment oslovil. Najlepšie motivačné knihy dnes nie sú  žiadna tajomná komnata.

Thomas Erikson – Obklopení idiotmi

Denne sa pýtame, prečo je s niektorými ľuďmi komunikácia taká ľahká a z iných máme pocit, že sú úplní idioti, s ktorými je škoda strácať reč. Nie vždy to tak je, že každý, kto sa javí ako idiot, ním naozaj aj je. Stačí si len osvojiť poznatok, ktorý vysvetľuje štyri základné typy ľudského správania sa.

Červení – tí sú dominantní a panovační. Žltí – sú sociálnejší a viac optimistickejší. Zelení – sú kamarátski a uvoľnení. Modrí – majú analytické myslenie a presnosť. Tento škandinávsky bestseller už stihol obletieť svet a zaujať mnoho čitateľov, ktorí si chcú autorovým vtipným podaním prečítať návod na komunikáciu s každým typom.

Thomas Erikson – Obklopení idiotmi recenzia

 


Charlie Mackesy – Chlapec, krtko, kôň a líška

Kniha, ktorú si obľúbi každý čitateľ. Hlavný hrdina krátkeho príbehu, ktorý je popretkávaný krásnymi ilustráciami, je malý chlapec. Je ďaleko od domova a cíti sa sám. Na svojej ceste za domovom stretne malého krtka, s ktorým sa hneď spriatelí a spolu sa rozprávajú o rôznych témach. Neskôr natrafia na líšku chytenú v pasci a tu nastáva dilema, či ju vyslobodia alebo nie. Nakoniec sa rozhodnú pre vyslobodenie a tak spolu putujú už traja.

Posledný sa ku nim pridá kôň. Príbeh rozpráva o rôznych ľudských povahách. Každý z nás reaguje na veci inak, no v každom sa nájde malý kúsok niečoho, čo si dokáže získať inú osobu. Každý z nás má silné aj slabé stránky a to je presne to, čo túto štvoricu spája. Vedia si priznať chybu, vedia prejaviť city aj ukázať, že sú silní.

Charlie Mackesy – Chlapec, krtko, kôň a líška recenzia

 


Richard Carlson – Netrápte sa pre maličkosti

Denne sme vtiahnutí do víru každodenným povinnosti, ktoré sa skladajú aj z malicherných, nepodstatných vecí a predsa nám robia vrásky na tvári. Chceli by sme žiť viac pokojnejší a menej stresujúci život plný lepších chvíľ. Lenže ako vieme, čo je nepodstatné a naopak, čo je dôležitá vec, ktorú by sme mali vybaviť čím skôr? Autor knihy nás jemne navedie na jednoduchý spôsob, ktorý nám ukáže ako tento problém úplne vynechať z našich životov.

Richard Carlson – Netrápte sa pre maličkosti recenzia

 


Mark Manson – Jemné umenie mať veci v p***

Mark je veľmi úspešný bloger, ktorý podáva svoj pohľad na to, ako prestať žiť podľa zaužívaných pravidiel. Každý z nás je iný a nie všetky motivačné knihy nám vedia ulahodiť. Treba si nájsť svoju vlastnú cestu za šťastným životom podľa toho, čo je pre nás dôležité. Človek nie je neomylný, nie je dokonalý stroj bez chýb. Veď každý niečo pohnojí.

No a čo! Treba sa oprášiť a ísť ďalej. V knihe tvrdí, že by sme sa mali naučiť akceptovať svoje limity, ktoré si dáme. To, že z každej strany od nás niekto niečo očakáva nie je to, čo nás robí šťastnými. Preto si treba určiť priority a držať sa ich. Treba myslieť aj na svoje blaho.

Mark Manson - umenie mat v pazi recenzia

 


Masuno Shunmyo – Umenie obyčajného života

Každodenný život nespočíva v tom mať na starosti desiatky vecí, ide o to, aby ste sa každý deň sústredili na jednu maličkosť a pokúsili sa ju zvládnuť. Buddhistický mních Shunmyo nás vďaka storočiam starej múdrosti učí ako žiť podľa zenu.

Táto kniha nám počas 100 dní dá každý deň takúto múdrosť. Naučí nás, že ak si topánky hneď po vyzutí úhľadne odložíme, naša myseľ ostane bez neporiadku; ak si vidličku odložíme po každom súste, vieme byť viac vďační za to, čo máme; po zasadení kvetu nás pozorovanie jej rastu naučí prijať zmenu; sledovanie západu slnka urobí každý deň slávnostným.

Masuno Shunmyo – Umenie obyčajného života recenzia

 


Najlepšie knihy psychológie

Knihy o psychológií ľudia nemusia hľadať len ako odbornú literatúru do školy, či práce. Stále viac a viac z nás siaha po najlepších knihách zo psychológie, aby našiel odpoveď na svoje vnútorné trápenie. V dnešnej dobre je kníh o psychológií viac než dosť, preto sa netreba báť vybrať niektorú z nich.

Anton Heretik – Forenzná psychológia

Prof. Anton Heretik je najznámejší slovenský psychológ a súdny znalec. Napísal mnoho odbornej literatúry, ktorá je stále veľmi žiadaná. Medzi ne patrí aj titul Forenzná psychológia. Ide o aplikovanú disciplínu, venujúca sa teoretickým a praktickým problémom právnej praxe. Okrem publikovania kníh a textov aj prednáša a jeho prednášky patria medzi najžiadanejšie.

Postupne oboznamuje o histórií vzniku a vývine forenznej psychológie. Počas svojej 40-ročnej praxe zozbieral nespočetné množstvo rôznych prípadov, ktoré podáva v tejto knihe. Predovšetkým ide o zložitú myseľ páchateľov a pochopenie príčiny, prečo spáchali tieto trestné činy.

Anton Heretik – Forenzná psychológia recenzia

 


Matt Haig – Prečo zostať nažive

Dnešná uponáhľaná doba nám nedovoľuje mať chvíľu pokoj aj počas dňa, preto sa stále viac stretávame s pojmami ako „depresia“, či „úzkosť“. Dokonca aj autor tejto knihy sa ocitol v nepríjemnom kolotoči depresívnych myšlienok. Svoju mladosť žil vo veľkom zhone plnom práce a zábavy až do dňa, kedy mu prebehlo mysľou, aby prišiel k útesu a skočil.

V knihe rozpráva, prečo to neurobil a ako sa dostal z tých najhorších myšlienok. Dokonca sa musel naučiť žiť s depresiou. Jeho príbeh nie je vždy veselý, ale do knihy vložil mnoho optimistických myšlienok na lepší život. Jednoducho sa treba držať pri zemi a užívať si každý jeden deň.

Matt Haig – Prečo zostať nažive recenzia

 


Jana Bašnákova, Eva Vavráková, Jana Zemandl – Psychológia pre milujúcich rodičov

Mnoho mladých ľudí, ktorí čakajú svoje prvé dieťa si kladie veľké množstvo otázok. Preto nie je hanba siahnuť po odbornej knihe o výchove. Medzi takéto knihy patrí aj titul Psychológia pre milujúcich rodičov, ktorá je napísaná tromi psychologičkami a zameraná predovšetkým na prvý rok života bábätka.

Psychologičky sa denne vo svojej poradni stretávajú s rôznymi problémami a tak sa rozhodli vydať knihu s pomocou. Odpovedajú napríklad na otázky: Čo prežíva bábo a čo ho stresuje? Koľko a ako bábätko stimulovať? Čo je dôležité pre naše bábätko v prvom roku jeho života? Obsah je napísaný v jednoduchej ľudskej reči, podložený rôznymi svetovými výskumami.

Jana Bašnákova, Eva Vavráková, Jana Zemandl – Psychológia pre milujúcich rodičov recenzia

 


Matthew Walker – Prečo spíme

Tento titul je celosvetovo známy a obľúbený, pretože nám zodpovedná záhadnú otázku spánku a prečo vlastne spíme. O spánku vieme, že posilňuje našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si správne sa rozhodovať. Posilňuje náš imunitný systém, reguluje náš apetít a usmerňuje naše emócie. V knihe sa autor zaoberá hlavnými otázkami, napr.: Ako vplýva na spánok alkohol a kofeín? Čo sa vlastne deje počas REM spánku? Prečo sa spánok počas života mení? Táto kniha úplne zmení pohľad na doterajšie poznatky o spánku.

Matthew Walker – Prečo spíme recenzia

 


Chloe Brotheridge – Ako si poradiť so strachom a úzkosťou

Aj vás trápia každodenné problémy, ktoré vás nenechajú na pokoji? Bojíte sa urobiť niečo nové, pretože máte strach zo zlyhania a sklamania okolia? Trápi vás úzkosť? Autorka tejto knihy Chloe je terapeutka, ktorá celú mladosť trpela rôznymi úzkostnými stavmi a bola presvedčená že tak to je v poriadku. Až neskôr, keď sa tejto téme začala viac venovať pochopila, že prirodzeným stavom pre telo je pokoj. Z tejto knihy sa naučíte, ako znovu nadobudnúť kontrolu nad svojím životom a každodennými maličkosťami.

Chloe Brotheridge – Ako si poradiť so strachom a úzkosťou recenzia

 


Najlepšie knihy o investovaní

Na internete sa dá nájsť mnoho článkov o podnikaní a investovaní. Kníhkupectvá majú vo svojej ponuke bohatú zásobu najlepších kníh o investovaní. Posledné roky sa medzi svetové jednotky radí aj mnoho slovenských autorov.

Napoleon Hill – Mysli a zbohatni

Tento titul síce vyšiel pred vyše dvadsiatimi rokmi, to ale na kvalite obsahu nič nemení. Celosvetovo známy a obľúbený autor v knihe odkrýva základy teórie, štúdia, publikovania a učenia na tému úspechu. Za mnohé roky autor pozoroval a analyzoval správanie a premýšľanie najúspešnejších mužov tej doby. V knihe ponúka mnoho zaujímavých rád ako sa úspešne prebojovať na vyššiu úroveň života. Nielen v oblasti peňazí, ale hlavne ako si správne nastaviť myseľ.

Napoleon Hill – Mysli a zbohatni recenzia

 


Robert T. Kiyosaki – Bohaty otec, chudobný otec

,,Hlavným dôvodom, prečo majú ľudia finančné problémy, je to, že v škole ich nikto neučil, ako s peniazmi narábať. Ľudia sa naučia, ako pracovať za peniaze, ale nenaučia sa, ako docieliť to, aby peniaze pracovali pre nich.“Robert Kiyosaki
Ďalšia z kníh, ktoré patria medzi staršie tituly, no stále je nadčasová. Kiyosaki spochybňuje predstavu o dome ako o majetkovej hodnote. Poukazuje na fakt, že rodičia sa nemôžu spoliehať na deti, od ktorých čakajú, že sa naučia v škole ako narábať s peniazmi. Kniha obsahuje 9 nových častí, slúžiacich ako sprievodca pri diskusií s priateľmi, rodinou, obchodnými partnermi.

Robert T. Kiyosaki – Bohaty otec, chudobný otec recenzia

 


Ray Kroc, Robert Anderson – Tvrdo vydretý úspech

Kto povedal, že v dnešnej dobe sa neoplatí riskovať? Ray Kroc je toho živým príkladom. Táto kniha rozpráva jeho životný príbeh, v ktorom si išiel hrdo a tvrdo za svojím snom. Rozbehnúť podnik, ktorý je dnes natoľko známy, že aj v najvzdialenejšom kúte sveta o ňom minimálne počuli. Okrem ambície treba byť pravdaže aj v správny čas na správnom mieste a mať trochu šťastia.

Ray je typ človeka, ktorý buď ľudí ohúri alebo ich od seba odoženie, no predovšetkým jeho priatelia sa zhodnú na troch veciach, ktoré vie robiť najlepšie : predávať hamburgery, zarábať peniaze a rozprávať príbehy. Kniha je okrem životopisu aj príjemnou inšpiráciou na úspech.

Ray Kroc, Robert Anderson – Tvrdo vydretý úspech recenzia

 


Timothy Ferriss – Štvorhodinový pracovný týždeň

Tim je nadšený športovec, ktorý sa pustil do podnikania s predajom doplnkom pre športovcov. Jeho túžba po bohatstve sa vystupňovala natoľko, že neraz zaspal v práci na stole. Vtedy mu napadlo, že to musí zmeniť.

Prišiel na úžasnú myšlienku, ktorá ho priviedla ku práci snov a s touto myšlienkou sa rád podelil vo svojej knihe, kde dáva efektívny návod pracovať s radosťou a zároveň užívať si život plnými dúškami. Jednoducho nás Tim svojou knihou privedenia ku inému mysleniu. To nás naučí zarábať peniaze a zároveň využiť svoj voľný čas naplno.

Timothy Ferriss – Štvorhodinový pracovný týždeň recenzia

 


Devora Zackova – Singletasking – Ako stihnúť viac za kratší čas

Niektorí ľudia sú naklonení Multitaskingu, no iní sa radšej sústredia na Singletasking. Tou prvou myšlienkou bola kedysi posadnutá aj Devora, ale prišla na to, že opak je pravda. Je lepšie sa sústrediť na jednu vec a urobiť ju poriadne a za kratší čas. Túto myšlienku môžeme vložiť nielen do práce v kancelárií, ale aj do medziľudských vzťahov. Ak sa bojíte, že nestihnete urobiť iné veci, určite siahnite po tejto príručke, ktorá vám ukáže, že sa toho vôbec nemusíte báť. Ba naopak.

Devora Zackova – Singletasking – Ako stihnúť viac za kratší čas recenzia

 

Knihy vždy boli, sú a aj budú našimi kamarátmi, či pomocníkmi. Dnes je na trhu naozaj veľké množstvo kníh od rôznych vydavateľstiev. Možno si poviete, veď načo budem kupovať knihu, keď nájdem všetko na internete? Hmm, možno asi kvôli čaru tej knihy. Kniha funguje aj vtedy, ak nemáte po ruke mobil, či notebook, dokonca ju môžete čítať aj keď nejde internet.

Pre niektorých ľudí je cennejšie zobrať do ruky knihu a pretáčať stránky, poprípade ju občas ovoňať. Množstvo žánrov nám zabezpečí, že aj ten najhorší a najzložitejší čitateľ si príde na svoje a pri tých, ktorí radi siahnu po hocijakej knihe to je len príjemné plus.

 

 

Redakcia Sevens
Redakcia Sevens

Redakcia Sevens.sk je tvorená viacerými ľuďmi, ktorých záujmy sú zdravie, šport, nové technológie, domácnosť atď. Každý článok, ktorý na tomto webe nájdete je napísaný podľa dôveryhodných a autoritatívnych zdrojov prípadne vlastných alebo užívateľských skúseností. Pre viac informácii prejdite na stránku O nás.