Ak aj vy milujete vianočné sviatky, určite sa najviac tešíte na výzdobu vášho domova. V spojení s tmavými, chladnými dňami je azda ten najlepší nápad si zútulniť dom. Keď nemôžete tráviť čas vonku, užívať si príjemné chvíle ako počas ostatných ročných období, spravte si to doma o to útulnejšie! Atmosféra vytvára náladu a tento článok vám prinesie tipy na vianočné dekorácie.

Radi sa hráte a vymýšľate si svoje vlastné dekorácie sami? Inšpirujeme vás aj tipmi na DIY, či inak povedané, urob si sám.

 

VIANOČNÉ OSVETLENIE

Všetci máme radi svetielka. Prítmie a jemné osvetlenie vytvára hrejivý pocit, až rozprávkový. Nevešajte svetielka iba na vianočný stromček. Môžete nimi ozdobiť rám televízneho stolíka či sedačku, svetielka môžu lemovať aj vašu posteľ alebo ich umiestnite na špeciálny stolík určený iba pre dekorácie.

Aké príjemné je si dopriať teplú vaňu po dlhom, zimnom dni a iba relaxovať. Túto chvíľku pre seba môžete spríjemniť aj svetielkami v kúpeľni, ktoré povesíte na nejaké suché miesto. Budete sa cítiť úplne inak, ako pri bežnom osvetlení. Či si zvolíte svetelnú reťaz alebo sviečky, výber je len na vás.

Kto naozaj miluje svetielka, môže si ich zavesiť aj do okien v tvare vianočných ozdôb.

vianocne dekoracie

 


VIANOČNÉ OBLIEČKY

Preneste vianočnú náladu všade, aj do vašej spálne. Alebo si zútulnite obývačku novými, tematickými obliečkami iba na vankúše, ak nechcete meniť hneď celú posteľnú bielizeň. No ak by ste predsa len zmenili názor a dostali by ste sa do vianočného ošiaľu, nájdete aj decentné vzory v príjemných, tlmených farbách.

Veľmi pohodlné je sa zabaliť do mäkkej, hebkej, hrejivej deky s vianočným vzorom, ponoriť sa do gauča a vychutnať si moment. Či je to čítanie knihy, sledovanie filmu alebo konverzácia s blízkym.

vianočne obliečky

 


FIGÚRKY

Zútulnite si napríklad poličku s knihami a nenápadne na ňu rozmiestnite figúrky. Malých snehuliakov, či anjelikov. Kľudne im venujte celý stolík alebo povykladajte na okenný parapet, kde na vás budú dozerať.

Materiály a variácie sú rôzne, každý si vyberie. Či už je obľúbencom tradičnejších dekorácií alebo moderných, možno trochu uletených. Spravme si to tak, ako nám to  vyhovuje najviac.

vianocne figurky

 


VÔŇA VIANOC

Pre niekoho je to škorica, pre iného mandarinky, vôňa perníkov alebo ihličia. Nemusíte čakať na to, kým sa konečne napečie alebo kým zoženiete ihličie, či živý stromček. Elegantný difuzér či vonné sviečky vám v momente zlepšia náladu. Možno nájdete vôňu, ktorá sa pre vás stane novou definíciou Vianoc.

aroma difuzer

 


SVIETIACA TABUĽA

Obsahuje ako písmená, tak aj čísla. Nájdite jej vhodné miesto, hoďte na ňu girlandu a odpočítavajte, koľko dní ešte do Vianoc ostáva. A keď konečne nastane ten deň, môžete čísla vymeniť za nápis “Veselé vianoce!

svietiaca tabula

 


ADVENTNÝ KALENDÁR

Na toto sa teší úplne každý. Či dieťa, či dospelý. Odmeniť sa každý deň kúskom čokolády, nie je to dokonalé? Tento rok si ale možno zaslúžite vy, či vaša rodina možno niečo viac, ako malý kúsok čokolády. S týmto adventným kalendárom povolíte uzdu vašej predstavivosti.

Skladá sa z prázdnych šuplíčkov, ktoré vyplníte čím len chcete. Do jedného môžete vtesnať aj niekoľko čokolád, či sladkostí. Obyčajné mlsanie sa premení na ohromujúcu dekoráciu.

Ak však máte pocit, že je vaša rodina na toľko sladkého predsa len už trochu stará, môžete šuplíky vyplniť niečim, čo sa zíde alebo poteší. Rúž, labello, krémy, malá voňavka. Čo len vás napadne a poteší obdarovaného.

adventný kalendár


BETLEHEM

Niečo pre klasikov. Na pripomenutie tradície, príbehu, ktorý sa s nami ťahá už od raného detstva. Niečo špeciálne pre tých, ktorí si potrpia na tradičnejšie výzdoby a zvyky a nie prevažne moderný štýl plný sobov, vločiek, Santov, ktorý je síce rozkošný, ale pre niekoho gýčový. Určite sa nájde miesto aj pre niečo pripomínajúce skromnosť tohto sviatku, čo by nám malo byť pripomenuté. Napríklad Betlehemom.

betlehem

 


DIY POHÁRE

Konečne sa dostávame k tvoreniu. Na jednej strane môžete pri výrobe vlastných dekorácií stráviť pekné chvíle s blízkymi, na tej druhej pravdepodobne aj ušetríte peniaze.

Svietiace poháre

Na toto DIY vám stačí len zaváraninový pohár, svetielka a mini vianočné gule. Svetielka môžete zvnútra prilepiť priesvitnou lepiacou páskou a pridať zopár gúľ alebo vyplniť guľami celý pohár, teda vám zároveň budú tesniť svetielka aj bez pásky. Vrch pohára omotajte ozdobnou stužkou.

V ďalšom pohári môžete vymeniť vianočné gule za ihličie. Omotáte okolo neho svetielka a vsuniete do pohára.

Voňavé poháre

Potrebujete akúkoľvek sklenenú nádobu, do ktorej vložíte väčšiu sviečku a okolo nej poukladáte vysušený, nakrájaný pomaranč na kolieska, aby priliehali ku sklu. Môžete pridať aj dva kúsky celej škorice na bok. Alebo sviečku zo spoda olemujete ihličím a vrch pohára omotajte obyčajným špagátom.

sklenena nadoba

 

DIY VIANOČNÝ VENIEC

Pre citlivé, kreatívne duše je snáď dokonalé vyblázniť sa na výrobe vencov závesných alebo adventných. V tejto kategórií je enormné množstvo kombinácií.

Jedným z nich, celkom jednoduchý, no osviežujúci je veniec pozostávajúci len z farebných vianočných gúľ, ktoré prilepíte na kruhový podklad. Zaveste si ho na dvere, stenu alebo položte na krb, či poličku. Alebo si vystrihnite kruh z kartónu, omotajte ho vkusnou stužkou a pripnite pár malých zvončekov. Keď budete otvárať dvere, zakaždým vás vytrhne jemné cinkanie z prúdu nezastaviteľných myšlienok.

Vence z ihličia si môžete kúpiť holé a sami ich ozdobiť svetielkami, stužkami a malými, farebnými vianočnými guľami. Alebo adventnými sviečkami, vysušenými plátkami pomaranču, limetky a citróna, umelými ozdobnými bobuľami.

veniec

 

DIY DEKORÁCIA Z IHLIČIA

Veľmi jednoduchá a rýchla, ale kvôli tomu by sme ju jednoznačne nemali klásť na druhé miesto. Vdýchne život napríklad zabudnutému rohu vo vašej miestnosti, zábradliu alebo rohu vášho stola.

Okolo zábradlia omotáte girlandu z ihličia a primotáte aj svetielka. Nízka námaha, krásny efekt.

Ihličie môžete poukladať ledabolo cez seba na stolík, opäť použiť svetielka alebo šišky, do stredu posadiť napríklad anjela alebo rozkošného soba.

diy ihličie

 

DIY PRESTIERANIE

Spravte sebe aj svojim najbližším výnimočný štedrý večer tým, že prichystáte netradičné prestieranie na stôl. Pripravte si akýkoľvek farebný papier, nebojte sa ani čiernej alebo tmavozelenej. Vezmite bielu fixu a môžete začať kresliť. Napíšte meno na vrch, decentne ozdobte okolo. Potom môžete na každý bok prikresliť papraď, naznačiť ihličie alebo imelo.

Ak sa nebojíte prejaviť, kľudne pokreslite celý priestor ornamentami spájajúcimi sa s Vianocami, vytvorte príbeh a tým aj malú hru pred začiatkom večere, kedy si príbeh spojíte dokopy. Ak ste boli obdarovaný talentom, pohrajte sa, vráťte sa do detstva a nakreslite kľudne aj snehuliakov, sobov či perníkové domčeky.

DIY DEKORÁCIE Z LESA

Ak nemáte radi preumelkované výzdoby, krásu vidíte v jednoduchosti a v dokonalosti prírody, vydajte sa na zimnú prechádzku a inšpirácii neutečiete.

Skúste nájsť suché haluze. Doma ich umiestnite do vázy a zaveste na nich, čo vás napadne. Jednoduché vianočné ozdoby, či omotajte stužkami, zaveste malé “Candy Cane” lízanky.

Haluze môžete jemne zafarbiť napríklad na bielo, alebo nasprejovať trblietkami a nechať ich holé, prípadne ozdobiť tým, čo ste ešte našli v lese. Napríklad šišky, ktoré sa farebne doladia alebo z kuchyne zoberte jablko, nakrájajte, vysušte a pridajte na vetvičky.

Drobnejšie halúzky môžete zviazať, pridať k nim imelo a nechať ich vynímať sa v malom pohári alebo ich povešajte podľa vášho výberu, kam sa hodia.

 

Cítite už teraz tú pohodu, pri predstave vášho vyzdobeného bývania? Vôňu medovníkov a vianočných piesní? Dúfam, že vás tento článok príjemne naladil a naštartoval vaše kreatívne mozgy. Či už plánujete kúpiť hotové dekorácie alebo si ich vyrobiť, kreativitu potrebujete rovnako. A keď sa nepovažujete práve za najkreatívnejšieho, verím, že tieto tipy vás zachránili. A predsa len, každý máme aspoň malý cit pre detail.

Redakcia Sevens
Redakcia Sevens

Redakcia Sevens.sk je tvorená viacerými ľuďmi, ktorých záujmy sú zdravie, šport, nové technológie, domácnosť atď. Každý článok, ktorý na tomto webe nájdete je napísaný podľa dôveryhodných a autoritatívnych zdrojov prípadne vlastných alebo užívateľských skúseností. Pre viac informácii prejdite na stránku O nás.