Vianoce. Jeden rovnaký sviatok, no spája toľko rozličných tradícií. Niekto si doma nekrája jablko, ale hádže do rohov miestnosti orechy alebo ukladá šupiny z rýb pod tanier. U niekoho doma ani nikto netuší, načo by počas Vianoc malo byť použité olovo. Každý si ich trávime po svojom, podľa vlastného vkusu, ako nás naučil náš región alebo rodina.

Konverzáciu počas Štedrej večere alebo rozbaľovania darčekov môžete osviežiť nezvyčajnými zaujímavosťami o Vianociach, o ktorých ste možno ani netušili. V tomto čláhttps://nku sa dozviete niečo viac napríklad o pohanskom pôvode Vianoc.

Iný deň

Nie všetci oslavujú Vianoce 24.12. tak, ako je to pre väčšinu z nás samozrejmé. Už asi viete, že v USA sa tradične oslavuje ráno 25.12. Vedeli ste ale, že niekto oslavuje Vianoce 6.1.?

Niektorí veriaci, najmä pravoslávnej cirkvi sa riadia juliánskym kalendárom. Keď je podľa juliánskeho kalendára 24.12., podľa svetského kalendára  (ktorý používame) je už 6.1.

Vianoce by mali oslavovať narodenie Ježiša Krista. Mnoho historikov však uvádza, že sa narodil na jar. Samotné jeho narodeniny sa stali sviatkom až v treťom storočí. Niektorí historici sa domnievajú, že dátum bol vybraný, pretože sa zhodoval s pohanským sviatkom Saturnalia, ktorý poctil boha poľnohospodárstva Saturn oslavami a rozdávaním darov.

Vianočný stromček

Zdobenie vianočného stromčeka tak, ako to poznáme sa síce dá považovať za niečo novodobé, ale samotný symbol stromčeka nie. Táto tradícia siaha až do Egypta a Ríma. Ľudia si ihličím označili dobu začiatku zimného slnovratu ako pripomienku, že jar sa vráti. Takže táto tradícia má korene hlbšie, než ste si pravdepodobne mysleli.

vianocny stromcek

Údajne prvým človekom, ktorý zdobil vianočný stromček, bol protestantský reformátor Martin Luther (1483 -1546). Podľa legendy ho tak dojala krása hviezd žiariacich medzi konármi jedle, že priniesol domov strom a ozdobil ho sviečkami, aby sa o tento obraz podelil so svojimi deťmi. Mnohí to ale za ozdobovanie v dekoračnom zmysle slova, v akom sa na to dívame dnes bežne, nepovažujú. Taktiež nemal v pláne začínať s nejakou tradíciou.

Vráťme sa ale späť ku zdobeniu v tom zmysle, ako ho poznáme. Je to jedna z najmodernejších tradícií, ktorá nám v 18. storočí bola prinesená z Nemecka. Katolícka cirkev spočiatku tento fenomén zdobenia neprijala, lebo bol prevzatý od pohanov a považoval sa za magický rituál.

Ozdoby tiež neboli náhodné. V minulosti boli vianočné stromčeky ozdobené sviečkami, koláčmi, orechmi, jablkami a ručne vyrobenými papierovými ozdobami. Každá z týchto ozdôb mala svoj vlastný význam, napríklad jablká boli pre zdravie a krásu, orechy pre silu a starostlivosť o zvieratá a sviečky na ochranu pred zlom a temnotou.

Dnes sú ozdoby na vianočný stromček menej symbolické. Zvyčajne používame elektrické svetlá, trblietavé reťaze a sklenené gule.

Odkiaľ sa vzal Santa?

V zahraničných filmoch a rozprávkach figuruje postava Santa Clausa. Viete ale, aký príbeh sa za ním skrýva? Podľa legendy ide o kresťanského biskupa zo 4. storočia. Skutočná osoba niesla meno sv. Nikolas z Myry (tiež známy ako Nikolaos, divotvorca, biskup, svätý Mikuláš zo Smyrny a Nikolaos z Bari). Narodil sa v Patare (v dnešnom Turecku) a je najpopulárnejším nebiblickým svätcom na svete. Umelci ho vykresľujú častejšie ako ktoréhokoľvek iného svätca okrem Márie. Je patrónom bankovníctva, pirátstva, mäsiarstva, plachtenia, zlodejstva, sirôt, kráľovských rodov a mesta New York.

santa claus

Skoré ilustrácie svätého Mikuláša ho zobrazujú ako prísneho, veliaceho a držiaceho brezový prútik. Bol skôr symbolom disciplíny a trestu. Považoval sa za veľmi štedrého. Daroval svoje dedičstvo ľuďom v núdzi, ženám z poddanstva. V Holandsku ho volali Sinter Klaas, ktorý nebol vysmiaty, starý, fúzatý pán, z ktorého sa neskôr stal Santa Claus.

Za túto jeho podobu môže až spoločnosť Coca-Cola, ktorá pretvorila až desivého škriatka v roku 1953 na veselého deduška. Možno sa inšpirovali Odinom. Vikingský boh Odin je jedným z predchodcov moderného Santa Clausa. Podľa mýtu Odin jazdil na svojom lietajúcom koni Sleipnirovi (predchodca Santovho soba), ktorý mal osem nôh. V zime Odin rozdával dary aj tresty a deti si plnili čižmy alebo pančuchy maškrtami.

Vianočný veniec

Vedeli ste, že vence sú symbolom Krista? Má pripomínať tŕňovú korunu, ktorú mal Ježiš omotanú okolo hlavy počas svojho ukrižovania. Červené bobule majú za úlohu symbolizovať jeho krv, ktorá bola preliata.

Ilegálny sviatok?

V čase, keď sa puritáni usadili v Bostone, oslavy Vianoc boli postavené mimo zákon. Od roku 1659 do roku 1681 by každého, kto by bol pristihnutý pri veselení sa, čakala pokuta za oslavu. Po revolučnej vojne bol deň taký nedôležitý, že Kongres konal dokonca ich prvé zasadnutie 25. decembra 1789. Vianoce neboli takmer po ďalšie storočie vyhlásené za federálny sviatok.

Vaječný koňak

Osadníci z Jamestownu vytvorili prvý americký vaječný likér. Vytvorili prvú americkú várku vaječného koňaku, aj keď možno chutila nie celkom tak, ako ju poznáme a milujeme dnes. Anglický výraz pre vaječný likér je eggnog. Slovo nog pochádza zo slova grog alebo teda akýkoľvek nápoj vyrobený z rumu. Vtedajší likér sa teda nevyznačoval mliečnou lahodnosťou, akú poznáme teraz.

back in time for dinner christmas GIF by CBC

Zdroj: Giphy.com

Úrazy

Okrem toho, že sa na Vianoce drhneme kosťami z kapra, vedeli ste, koľko prípadov sa zaznamená počas ozdobovania? Komisia pre bezpečnosť spotrebného tovaru v skutočnosti odhaduje, že nemocničné pohotovosti navštívi každý november a december 14 700 ľudí z dôvodu nehôd pri zdobení počas sviatkov. Takže prosím, buďte opatrní, keď zdobíte svoje chodby, vysoké stromy alebo zdobíte zovňajšok vášho domu.

Listy pre Ježiška

Aj vy ste ich v detstve písali? Celé dni ste čakali na odpoveď, ktorá neprišla. Počúvali od rodičov, že sa list stratil pri doručovaní. Vedeli ste ale, že adresa skutočne existuje? V Kanade áno, tam má svoje vlastné poštové smerovacie číslo. Niektorí pracovníci kanadskej pošty s veľkým srdcom začali odpisovať. Keď sa program rozbehol, zriadili pre Ježiška špeciálne poštové smerovacie číslo v rámci iniciatívy Programu písania listov Ježiškovi: HOH OHO.

Tip
Hľadáte vianočný darček za nízku cenu? Skúste nájsť inšpiráciu v článku Tipy na lacné vianočné darčeky do 10 €.

Imelo

Staroveké národy, ako napríklad druidi, považovali imelo za posvätné, pretože zostáva zelené a prináša ovocie počas zimy, keď sa zdá, že všetky ostatné rastliny hynú. Druidi by rastlinu rozsekali zlatými kosákmi a nikdy by nedovolili, aby sa dotklo zeme. Mysleli si, že má moc liečiť neplodnosť a nervové choroby a odvrátiť zlo.

Je starodávnym symbolom plodnosti a mužnosti – a druidi ju považovali za afrodiziakum. Majte to teda na pamäti, keď nabudúce niekto zažartuje, že vás stretne pod imelom. Možno budete chcieť vedieť, do čoho idete.

Rockefellerov malý stromček

Rockefellerovo centrum sa na Vianoce vyznačuje azda tým najväčším stromčekom. Začiatky však boli skromné. Stavební robotníci na mieste najskôr umiestnili malý, neozdobený stromček, keď tam pracovali v roku 1931. O dva roky neskôr sa na jeho mieste objavil ďalší strom, tentokrát so svetlami. Z toho sa stala rozrastajúca sa tradícia a v súčasnosti obrovský strom Rockefellerovho centra nesie viac ako 25 000 blikajúcich svetiel a každú sezónu ho navštevujú milióny turistov.

christmas in rockefeller 2018 GIF by NBC

Zdroj: Giphy.com

Druhá svetová vojna

Počas druhej svetovej vojny sa spojila jedna spoločnosť s hracími kartami s americkými a britskými spravodajskými agentúrami a spoločne spojili svoje sily. Tento vianočný darček tajil záchranu života. Vytvorili veľmi špeciálny balíček kariet. Rozdali ich ako vianočné darčeky, ktoré tiež pomohli spojeneckým zajatcom utiecť z nemeckých zajateckých táborov. Jednotlivé karty sa po navlhčení odlepili, aby odhalili mapy únikových ciest. Pravda je niekedy naozaj fascinujúcejšia ako fikcia.

Londýnčania a návštevníci Londýna pravdepodobne poznajú ikonický smrek, ktorý sa každý rok tiahne k oblohe na Trafalgarskom námestí, ale málokto si uvedomuje, odkiaľ pochádza. Od roku 1947 obyvatelia Nórska každoročne obdarovali stromom obyvateľov Londýna. Darujú strom ako vďačnosť za podporu Británie Nórsku počas druhej svetovej vojny.

Zlaté girlandy

Trblietavé girlandy alebo reťaze sa začali vyrábať už v 17. storočí v Nemecku, konkrétne v roku 1610. Pôvodne sa vyrábali zo skutočného zlata. Americká vláda kedysi pozlátko zakázala, pretože obsahovala jedovaté olovo. Ale teraz sa nie je čoho až tak báť. Dnes sa vyrába z plastu. Napriek tomu by ste mali byť opatrní, ak máte domáce zvieratá alebo malé deti, pretože pri požití je to stále škodlivé.

Vianočná hviezda

Vianočná hviezda pochádza z Mexika a pestovali ju Aztékovia, ktorí rastlinu nazvali Cuetlaxochitl („vädnúca kvetina“). Pre Aztékov brilantná červená farba rastliny symbolizovala čistotu a často ju liečivo používali na zníženie horúčky. Napriek všeobecnej viere nie je vianočná hviezda jedovatá, ale bobule cezmíny áno.

Biblia

Vianoce nie sú biblickým svätým dňom, pretože sa o nich Biblia nezmieňuje. Mnohé symboly a zvyky, ktoré sa nám spájajú s Vianocami, sa v skutočnosti začali rituálmi zimného slnovratu a pohanskými slávnosťami. Správa o narodení, živote, smrti a zmŕtvychvstaní Ježiša – to, čo sa často nazýva „Vianočný príbeh“, sa objavuje v novozákonných evanjeliách Matúša a Marka.

Tri tradičné farby používané pri väčšine vianočných ozdôb majú náboženský význam. Červená, ak ide o krv Ježiša Krista, zelená symbolizuje jeho vzkriesenie a zlatá jeho postavenie Kráľa kráľov.

Vtipné fakty

V 19. storočí boli umelé vianočné stromčeky vyrobené z farbeného husacieho peria.

Spoločnosť Addis Brush Company vyrábala „vetvy“ podobné boroviciam pomocou strojov vytvorených na výrobu toaletných kefiek. Používali sa na umelé stromčeky, mohli obsahovať ťažké ozdoby a neboli horľavé.

V roku 1955 sa Sears pokúsil vložiť číslo jedného zo svojich obchodov, kde by deti mohli zavolať Santa Clausa a povedať mu do novín, čo chcú na Vianoce. Vytlačené číslo sa však týkalo horúcej linky NORAD (North American Aerospace Defense Command). Tak začal „Santa Tracker“. Pre zamestnancov to však až také vtipné pravdepodobne nebolo. NORAD každé Vianoce stále poskytuje aktualizácie letov na internete, v televíznych správach a špeciálnu aplikáciu pre iPhone.

Takmer 900 000 eur po celom svete sa počas sviatočného obdobia minie na škaredé vianočné svetre.

Jimmy Fallon Reaction GIF by The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

Zdroj: Giphy.com

Prenájom stromčeka

Vedeli ste, že ak chcete živý Vianočný stromček, nemusíte si ho kupovať? Stačí si ho prenajať. Tento projekt sa rozbehol len nedávno, no zožal veľký úspech. Je krásnou ekologickou variantou a stromček si viete objednať už ozdobený. Nemusí vám byť už viac ľúto vyhadzovať stromček po dvoch týždňoch do kontajnera.

Tak, ako ste si viedli? Koľko zaujímavostí ste už vedeli a ktoré vás vyviedli z miery? Nevšedných tradícií a legiend je mnoho, predsa len, za tie stáročia sa už niečo o tomto sviatku nazbieralo. Nezabudnite sa podeliť o to najzaujímavejšie, čo ste sa dozvedeli, určite tým vykúzlite niekomu úsmev na perách alebo údiv v očiach.

Redakcia Sevens
Redakcia Sevens

Redakcia Sevens.sk je tvorená viacerými ľuďmi, ktorých záujmy sú zdravie, šport, nové technológie, domácnosť atď. Každý článok, ktorý na tomto webe nájdete je napísaný podľa dôveryhodných a autoritatívnych zdrojov prípadne vlastných alebo užívateľských skúseností. Pre viac informácii prejdite na stránku O nás.